Znani i lubiani – Francja

 

Przemierzając Francję poznajemy wielkich tego kraju. Wśród nich nie może zabraknąć ludzi ze świata filmu, poezji, mody czy sportu. Zaglądamy do starych kart historii, ale też przybliżamy postaci współczesne.

Nasze radiowe studio odwiedził znany francus – Stéphane Antiga – selekcjoner reprezentacji Polski w piłce siatkowej.

Poniżej przedstawiamy kilka nazwisk, których nie może zabraknąć w rozważaniach na temat osobowości Francji.

Karol Wielki (ur. 748r.) – król Franków od 768 r., cesarz od 800  przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych władców średniowiecza. Rządził olbrzymim imperium. Dbał o rozwój nauki, literatury. Nakazał przeprowadzić reformę pisowni. Zalecał też przy klasztorach tworzenie szkół dbając o edukację . Na dworze stworzył szkołę pałacową przeznaczoną dla królewskich urzędników gdzie nauczycielami byli najwybitniejsi ludzie tamtej epoki.

 

Napoleon Bonaparte_I_

 

Napoléon Bonaparte  (15 sierpnia 1769 – 5 maja 1821) był francuskim wojskowym, uważanym za jednego z najwybitniejszych mężów stanu, przywódców, reformatorów ustroju państwowego. Stał się jedną z najważniejszych postaci nie tylko Wielkiej Rewolucji Francuskiej, ale i nowożytnej historii Europy. Wprowadził we Francji wiele rozwiązań ustrojowych, które do dziś są częścią krajobrazu tego państwa. Jednocześnie doprowadził do ostatecznego obalenia Wielkiej Rewolucji Francuskiej, wprowadzając Cesarstwo Francuzów.

 


Victor_Hugo

Wiktor Hugo – to francuski pisarz, poeta i dramaturg. Uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców literatury francuskiej. Był czołowym przedstawicielem romantyzmu francuskiego. Jego najważniejsze dzieła to powieść Nędznicy i Katera Marii Panny w Paryżu oraz dramat Hermni. W kartach historii zapisał się także jako autor jedynej, we francuskiej literaturze, epopei Legenda wieków”. Wiktor Hugo brał także bardzo czynny udział w życiu politycznym Francji.

Gabrielle_Chanel_en_marinière

 

Coco Chanel – francuska projektantka mody która od 1915 roku zrewolucjonizowała damską modę lansując ubrania o prostych, sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie stając się na sześć dekad ikoną paryskiej mody. Jej nowatorskie pomysły, wielce odbiegały od dotychczasowych wzorów mody. Styl, który stworzyła nazywany jest wiecznie nowoczesnym.

 

Juliette_Binoche

 

Juliette Binoche – jest francuską aktorką filmową ur. w 1964 roku. Aktorka ta ma silnie polskie korzenie. Jej matka Moniq Stalens urodzona w Częstochowie, była reżyserką teatralną natomiast jej babcia, z domu Młynarczyk była polską aktorką. Juliete Binoche zadebiutowała w wieku 20 lat we francuskiej produkcji Nanas. W 2010 roku aktorka otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 63 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W 1996 roku otrzymała Oscara za rolę w filmie Angielski Pacjent.

 

Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata

PODOBNE ARTYKUŁY