ABC Stanów Zjednoczonych

 

Stany Zjednoczone to państwo federacyjne w Ameryce Północnej, graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu. To trzecie pod względemliczby ludności państwo po Chinach i Indiach, a czwarte pod wzgędem terytorium po Rosji, Kanadzie i Chinach. W jego skład wchodzi także 11 pozostałych wysp na Pacyfiku i 3 wyspy na Atlantyku.

Waszyngton USAStolicą Stanów Zjednoczonych jest Waszyngton. Pierwotnie miasto Waszyngton stanowiło odrębną jednostkę samorządową, znajdującą się na obszarze Terytorium Kolumbii. Dopiero uchwała Kongresu z 1871 roku zespoliła je z Terytorium, powołując do istnienia całość nazwaną Dystryktrm Kolumbii. Waszyngton to miasto leżące na północnym brzegu rzeki Potomak, granicząc ze stanami Wirginia i Maryland.

 

Waszyngton, ulica

W Waszyngtonie mieszka na stałe prawie 600 tys. osób natomiast liczba osób przebywających w dni powszednie, w związku z dojazdem do pracy wzrasta do ponad miliona. Obszar metropolitalny Waszyngtonu, którego Dystrykt Kolumbii jest częścią, liczy 5,3 miliona ludzi i stanowi siódmy pod względem wielkości obszar Mertopolitalny w kraju.

 

Flaga USAFlaga Stanów Zjednoczonych Ameryki jest jednym z symboli państwowych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych. W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski narożnik z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów – 13 pierwotnych kolonii.

 

usa godło

W Stanach Zjednoczonych rolę herbu pełni Wielka Pieczęć. To właśnie ją przedstawiciele władzy używają do potwierdzenia autentyczności państwowych dokumentów. Awers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych przedstawia bielika amerykańskiego, który w jednym ze szponów trzyma 13 strzał (symbol Trzynastu kolonii), w drugim zaś oliwną gałązkę. W jego dziobie znajduje się wstęga z przesłaniem „Jedno uczynione z wielu”. Tuż nad jego głową pojawia się nimb, wypełniony 13 gwiazdami. Na piersi bielika znajduje się zaś tarcza, w kolorystyce typowej dla amerykańskiej flagi.

Hymnem Stanów Zjednoczonych jest tzw. Gwieździsty Sztandar, tekst do melodii Johna Stanfforda Smitha z 1780 roku napisał Francis Scott Key.

W 2013 roku Stany Zjednoczone były drugim, po Francji, najchętniej odwiedzanym państwem na świecie. Kraj ten odwiedziło 69,8 mln turystów. Pod względem przychodów z turystyki, kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie z wynikiem 139,6 mld dolarów.

Ola Wysocka www.osiemstop.pl

 

Jakie miejsca warto zobaczyć planując podróż po Stanach Zjednoczonych o tym Martyna Chuderska rozmawiała z naszym gościem Olą Wysocką, podróżniczka, prowadzącą blog www.osiemstop.pl, która wybrała się w sześciomiesięczną podróż po tym kraju, wraz z mężem i dziećmi, sześciomiesięczną córką i 3,5 letnim wówczas synem.

 

Stany Zjednoczone są krajem łatwym do podróżowania. Wszelkie ważne informacje turystyczne są dostępne już w momencie przekraczania granicy kolejnego stanu. O tym Ola Wysocka – www.osiemstop.pl

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata