ABC Włoch

 

Włochy to państwo położone w Europie Południowej na Półwyspie Apenińskim. Należy do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata. Głową państwa jest Prezydent Republiki, wybierany na 7-letnią kadencję przez Zgromadzenie Narodowe. Włochy posiadają na swoim terytorium dwie enklawy: Sam Marino na północy i Watykan na terenie stolicy kraju Rzymu. Kraj ten należy do najludniejszych państw Europy o wysokiej , lecz zróżnicowanej gęstości zaludnienia. Na 1 kilometr kw. przypada średnio prawie 200 osób.

koloseum

Stolicą Włoch jest Rzym. Miasto położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Jest czwartym co do wielkości miastem Europy, pełne zabytków i wspaniałych budowli o historii sięgającej nawet kilku tysięcy lat wstecz (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli). W 2013 roku Rzym odwiedziło 8,6 mln turystów.

 

Lisiuk Agnieszka (3)

Wybierając się w podróż do Rzymu pełnego turystycznych atrakcji, ale także planując podróż w inne zakątki tego niezwykłego kraju, warto poznać kilka wskazówek dotyczących norm towarzyskich. Pozwolą nam one uniknąć faux pas. O tym Agnieszka Lisiuk – filolog i tłumacz. 

 

Włochy należą do krajów o najwyższym w świecie poziomie edukacji, czego przejawem jest bardzo duża liczba studentów wynosząca w 2003 roku 1,86 mln, czyli 32,6 na tysiąc mieszkańców w największych ośrodkach akademickich jak Rzym, Mediolan, Turyn, Neapol, Padwa czy Bolonia.

Włochy to kraj, którego granice rysują kształt buta z obcasem. Graniczą z państwami o dużym znaczeniu turystycznym: na północy ze Szwajcarią i Austrią, na północnym zachodzie z Francją, a na północnym wschodzie ze Słowenią.

flaga włochyFlaga włoska to prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, biały i czerwony. Zieleń symbolizuje nadzieję, wiarę w lepsze jutro, ale także naturę i wspaniałe włoskie pejzaże. Kolor biały i czerwony oznaczają suwerenność ludu i wolność narodu.

 

Godło Włoch

 

 

Godło Włoch w obecnym kształcie pochodzi z 1948 roku. Biała gwiazda w czerwonym obramowaniu, nie nawiązuje do historycznych symboli narodowych. Umieszczoną ją na tle zębatki, która jest symbolem pracy i postępu. Gwiazdę i zębatkę podtrzymuje gałązka oliwna i gałązka dębu. Na czerwonej wstędze znajduje się biały napis z oficjalną nazwą państwa.

 

Hymn państwowy Włoch I Canto degli Italiani czyli Pieśń Włochów. Słowa napisał młody poeta włoski Goffedo Mameli. Według legendy Mameli napisał słowa pieśni w 1847 roku podczas przyjęcia w domu konsula amerykańskiego na prośbę gości. Zaimprowizowany tekst dokończył nocą w domu. Ciekawostką jest fakt, iż podobnie jak w hymnie polskim znajduje się nawiązanie do Włoch (ziemi włoskiej do Polski), tak w ostatniej zwrotce hymnu włoskiego znaleźć można nawiązanie do ówczesnej sytuacji politycznej Polski – zaborów.

Treść hymnu: 

Fratelli d’Italia,                          Bracia Włosi
l’Italia s’è desta,                        Italia się budzi
dell’elmo di Scipio                    Hełmem Scypiona
s’è cinta la testa.                       zdobi swą głowę.
Dov’è la Vittoria?                      Gdzie jest zwycięstwo?
Le porga la chioma,                  Niech schyli swą głowę
[b]ché schiava di Roma            Gdyż niewolnicą Rzymu
Iddio la creò.                            Uczynił ją Bóg.

Stringiamci a coorte,                Zewrzyjmy szeregi
siam pronti alla morte             gotowi na śmierć
Siam pronti alla morte,            gotowi na śmierć
l’Italia chiamò.                         Italia wezwała!

Noi siamo da secoli                 Od wieków byliśmy
calpesti, derisi,                        Deptani, poniżeni
perché non siam popolo,         Gdyż nie jesteśmy nacją
perché siam divisi.                   Gdyż jesteśmy podzieleni
Raccolgaci un’unica                 Zbierzmy się pod jedną
bandiera, una speme:               Flagą i nadzieją
di fonderci insieme                  Że będziemy razem
già l’ora suonò.                        Gdyż wybiła już godzina

Poznaj włoskie słówka związane z tematem ABC Włoch:

 

flaga – bandiera

godło – emblema

hymn – inno

 

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata