Akademia Aquafresh

 

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia prawie 90% sześciolatków w Polsce ma próchnicę, a wśród 18-latków ponad 95%!* Jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na próchnicę! Kluczem do sukcesu w walce z tą chorobą jest profilaktyka i wykształcenie nawyku dbania o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat. Taki właśnie jest cel Akademii Aquafresh – największego w Polsce programu edukacyjnego poświęconego higienie jamy ustnej.

Mycie zębów jak mówienie „dzień dobry”!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli dziecko ma próchnicę w zębach mlecznych, jest wysoce prawdopodobne, że będzie ją również miało w zębach stałych. Nie możemy obwiniać najmłodszych za te zaniedbania higieniczne – skutkujące tą jakże powszechną chorobą. To rodzice i opiekunowie są odpowiedzialni za dbanie o wykształcenie prawidłowych nawyków higienicznych, w tym mycia zębów, przez dzieci. Powinno stać się to normą! Tak jak uczymy dzieci mówić „dzień dobry” tak powinniśmy wykształcać w nich nawyk dbania o zęby!

Profilaktyka + edukacja = Akademia Aquafresh

sh13-2015-BillyAkademia Aquafresh to program, który już od pięciu lat prowadzony jest w przedszkolach w całej Polsce. W ramach akcji przedszkola otrzymują bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych, na podstawie których prowadzone są zajęcia w przedszkolach. Program rozpoczął się w 2011 roku, kiedy po raz pierwszy marka Aquafresh® postawiła na działania profilaktyczne mające na celu zmniejszenie zjawiska próchnicy wśród dzieci. W akcję zaangażowane zostały dzieci w wieku przedszkolnym.

Rokrocznie akcja organizowana jest w 5000 placówek, docierając każdego roku do ponad 470 000 dzieci. Edukacja obejmuje także rodziców! I tak, od 2011 roku w Akademii uczestniczyło około 75% przedszkoli w całej Polsce, trzy czwarte przedszkolaków z całej Polski w czasie zajęć edukacyjnych dowiedziało się, dlaczego trzeba dbać o ząbki. Aby akcja odniosła sukces edukacja została połączona z zabawą. Postacie trzech Pastusiów – Milky, Lilly i Billy instruują najmłodszych jak należy odpowiednio szczotkować ząbki, ile razy dziennie należy to robić, jak uchronić się przed spotkaniem z Robaczkiem Próchniaczkiem, który jest czarnym charakterem programu. Od 2014 roku materiały edukacyjne przekazywane są również do żłobków w całej Polsce.

Tysiące kontrolnych badań stomatologicznych

Akademia Aquafresh to nie tylko teoria, to również działania praktyczne! Od 2012 roku w program zaangażowani zostali stomatolodzy, którzy realizują bezpłatne zajęcia edukacyjne w przedszkolach uczestniczących w Akademii Aquafresh oraz wykonują dzieciom kontrolne badania stomatologiczne. Dodatkowo takie spotkania dzieci ze stomatologiem mają na celu przełamanie strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym. W programie Akademii Aquafresh dedykowanym gabinetom stomatologicznym bierze udział ponad 1500 stomatologów z całej Polski, którzy od 2012 roku odwiedzili ponad 1000 przedszkoli docierając do ponad 80 000 dzieci w przedszkolach w całej Polsce.
Na stronie www.akademia-aquafresh.pl umieszczone zostały wszelkie informacje dotyczące programu. Dla rodziców jest to doskonałe źródło wiedzy w zakresie higieny jamy ustnej wśród najmłodszych.

*źródło: raport „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012″ przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, Warszawa, 2010 r.
CHPL/CHAQU/0090/15


Artykuł sponsorowany