Amerykańskie metrolopie

Według danych oficjalnych pochodzących z 2012 roku Stany Zjednoczone posiadały ponad 300 miast o ludności przekraczającej 100 tys. mieszkańców. Stolica kraju – Waszyngton znajduje się dopiero w trzeciej dziesiątce największych miast. Nowy Jork jako jedyne miasto liczyło ponad 5 milionów mieszkańców.

 

NYCNowy Jork – to najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych. W 2014 liczebność popuacji wynosiła 8 491 079 osób, zamieszkującej 790 kilometrów kw. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na wiele dziedzin życia na świecie oraz stanowi centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za stoicę świata. Jest również najbardziej zróżnicowanym językowo miastem na świecie. Na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach.

NYC mostNowy Jork położony jest na wybrzeżu Atlantyku, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Składa się z pięciu dzielnic: Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens i Staten Island. Wiele nowojorskich obszarów znanych jest jako popularne cele turytyczne, odnotowując niemalże 50 milionów zwiedzających rocznie. W mieście znajduje się kilka światowej sławy mostów, wieżowców oraz parków.

L.A.Los Angeles to drugie pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje ono powierzchnię 1302 kilometry kw i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. L.A.2Miasto zwane często City of Angels lub po prostu L.A. A jego mieszkańcy często określani są mianem „Angelos”. Los Angeles stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji.Uznane zostało za trzecie najbogatsze oraz piąte najbardziej wpływowe miasto świata. Jako, że Los Angeles jest siedzibą Hollywood, zyskało przydomek „Światowej Stolicy Rozrywki” przodując m.in. w produkcji filmów i programów telewizyjnych.

Waszyngton

 

Waszyngton – to stolica Stanów Zjednoczonych. Pierwotnie miasto stanowiło odrębną jednostkę samorządową, znajdującą się na obszarze Terytorium Kolumbii. Dopiero uchwała Kongresu z 1871 roku zespoliła je z Terytorium, powołując do istnienia całość nazwaną Dystryktem Kolumbii. Waszyngton to miasto leżące na północnym brzegu rzeki Potomak, granicząc ze stanami Wirginia i Waszyngtona Pomnik i aleja drzew wiśniowychMaryland. W sercu miasta znajduje się National Mall czyli duży, ogólnodostępny teren zielony, którego centralnym punktem jest Pomnik Waszyngtona. Na południe od National Mall leży Tidal Basin czyli rzędy ozdobnych drzew wiśniowych, podarowanych przez Japończyków.

 

 

ChicagoChicago to miasto w Stanach Zjednoczonych położone nad jeziorem Michigan w stanie Illinois. Stanowi ono trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto Stanach Zjednoczonych. Jest głównym centrum biznesowym,kulturalnym i naukowym Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych. Na początku drugiej połowy XVII wieku okolice przyszłego Chicago były zamieszkane wyłącznie przez Indian. „Wietrzne miasto” jest największym, poza Polską, skupiskiem Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia (około 1,1 miliona).
FiladelfiaFiladelfia to miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania. Jest największym pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i piąte w kraju. Miasto jest również siedzibą hrabstwa Filadelfia, którego granice pokrywają się z obecnymi granicami miasta. Filadelfia była kiedyś największym miastem USA i jego pierwszą stolicą, aż do utworzenia Waszyngtonu.

 

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata