Ciekawostki kulturalne z USA

 

Stany Zjednoczone to kraj wielokulturowy w którym początki miało wiele gatunków muzycznych. Napływ wielu nacji wywarł niebagatelny wpływ na powstawanie, ale i łączenie się różnych stylów muzycznych w tym kraju. Należą do nich m.in. Jazz, Pop, R&B, Country, Swing czy Rap. Są one do dziś popularne na całym świecie. Jednak szczególnie wyraźnie do muzyki amerykańskiej przeniknął jazz.

Jego kolebką jest Nowy Orlean czyli niegdyś miasto portowe w którym odbywał się handel niewolnikami na największą krajową skalę. Niewolnicy w wolne, niedzielne dni spotykali się na Placu Congo mieszczącym się w centrum miasta, by dzielić ze sobą radość śpiewania, tańczenia i grania. Ich muzyka była pełna tradycji, lecz jednocześnie pełno w niej było improwizacji.

Te cotygodniowe spotkania dały zarys powstania jazzu. Rozwijał się on wraz ze zniesieniem niewolnictwa i graniem tej muzyki zarówno w barach jak i na pogrzebach.

louis-armstrong-398146_1920
Louis Armstrong

 

Pierwszym, i jakże istotnym dla świata muzyki jazzmanem był Louis Armstrong, który urodził się właśnie w Nowym Orleanie. Jednak dziś jazz kojarzony jest także z innymi wielkimi miastami w USA. O tym, ale również o innych gatunkach muzycznych obecnych w różnych zakątkach Stanów Zjednoczonych opowiedział znakomity gość Radia Bajka Michael Moritz – dziennikarz radiowy i prezenter, którego głos nietrudno rozpoznać. Rozmawiała z nim Ola Kapinos.

 

W Stanach Zjednoczonych, ale także we wszystkich innych zakątkach naszego globu muzyka i słowo od lat rozpowszechniane jest za pomocą radia. Wciąż spośród wszystkich współczesnych środków przekazu to właśnie ono ma największy zasięg i dociera do 95. procent mieszkańców na świecie. Jak radio, jako medium funkcjonuje obecnie w Stanach Zjednoczonych – o tym nasz gość – Michael Moritz.

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata