„Francja elegancja” czyli o muzeach i galeriach

 

Muzea i galerie francuskie należą do najbogatszych i najczęściej odwiedzanych na świecie. Francja posiada ich ponad dwa tysiące, co stawia ją na czwartym miejscu na świecie i przyciąga rzesze turystów. W Drugim Śniadaniu z Radiem Bajka przyglądaliśmy się tym najbardziej charakterystycznym. Złożyliśmy wizytę w Luwrze, Wersalu czy Muzeum d’Orsay. Na spacer dla spragnionych historycznej i praktycznej wiedzy schowanej w muzeach francuskich zabrała słuchaczy Martyna Chuderska. Towarzyszył jej dr Przemysław Mrozowski – dyrektor ds. muzealnych i naukowych Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

 

luwrLuwr – to dawny pałac królewski w Paryżu, a obecnie muzeum sztuki. Jest jednym z największych muzeów na świecie i najczęściej na świecie odwiedzaną placówką tego typu. Zbiory tego muzeum liczą około 300 tys. dzieł sztuki od czasów najdawniejszych do połowę XIX wieku. Należą do nich dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. Mona Lisa – Leonarda. Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 roku.

 

d'OrsayMuzeum Orsay – znajduje się w budynku dawnego dworca kolejowego. Jest to drugie najsłynniejsze muzeum Paryża. Bardzo ciekawa architektura, która zachwyca turystów i ogromny zbiór arcydzieł z przełomów XIX i XX wieku, a zwłaszcza dzieła francuskich impresjonistów. Nazwa tego miejsca pochodzi od pałacu, który został spalony, i na miejscu którego wybudowano potężny dworzec inspirowany pobliskim Luwrem. Otwarcie muzeum nastąpiło w 1986 roku. Muzeum d’Orsay odwiedza rocznie blisko 4 miliony zwiedzających.

 

pompidueCentrum Georges’a Pompidou to ośrodek kulturalny, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka Paryża. Budynek wyróżnia się na tle innych oryginalną konstrukcją eksponującą jego szkielet złożony z instalacji, z których każda została pomalowana na inny kolor: powietrze – niebieski, woda – zielony, elektryczność – żółty, szyby wind – czerwony. Autorami projektu byli Włoch Renzo Piano i Brytyjczyk Richard Rogers, jego budowa rozpoczęła się 1971, a zakończyła w 1977. Muzeum liczy około 50 tys. eksponatów. Należą do nich dzieła m.in. Picasso, Matisse czy Pollock’a.

 

wersalWersal – najchętniej odwiedzany pałac królewski na świecie, kojarzy się ze sztuką, z bogactwem. Było to miejsce zamieszkiwane przez liczny dwór liczący nawet 10 tys. osób. Budowę Wersalu rozpoczęto w 1668 roku. Wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego klasycyzmu i baroku. Obecnie pałac jest odwiedzany przez około 10 milionów zwiedzających rocznie i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Francji. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń, z czego 120 udostępnia się publiczności.

 

Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata