ABC Francji

www.shutterstock.com

 

Francja jest państwem znajdującym się w Europie Zachodniej. Zajmuje powierzchnię 551, 5 tys. km2., a liczba ludności wynosi 60,1 miliona osób, co daje gęstość zaludnienia około 105 osób na km2. Skład narodowościowy państwa nie jest zróżnicowany. Około 93% całej ludności to Francuzi, a mniejszość narodową stanowią: Hiszpanie, Włosi, Algierczycy, Marokańczycy.

Terytorium kraju od Południa łączy się z Morzem Śródziemnym a od północy z morzem Północnym. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.

Francja jest szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Kraj ten jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Nazwa „Francja” pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Hymnem państwowym Francji oraz jej departamentów i terytoriów zamorskich jest Marsylianka, Słowa i muzykę tej pieśni napisał 25 kwietnia 1792 Claude Joseph Rouget de Lisle na cześć rewolucyjnej Armii Renu. Stąd jej oryginalna nazwa to: Chant de marche de l’Armée du Rhin lub Chant de guerre pour l’armée du Rhin (Marsz wojenny Armii Renu lub Pieśń wojenna Armii Renu). Zdobyła wielką popularność w okresie rewolucji francuskiej. Wówczas jako pierwsi na ulicach Paryża zaśpiewali ją żołnierze z Marsylii.

La MarseillaiseAllons enfants de la Patrie,
Le jour de gloire est arrivé.
Contre nous de la tyrannie
L’étendard sanglant est levé,
L’étendard sanglant est levé !
Entendez-vous dans les campagnes
Mugir ces féroces soldats ?
Ils viennent jusque dans nos bras
Égorger vos fils, vos compagnes.Refrain:
Aux armes, citoyens,
Formez vos bataillons !
Marchons ! Marchons !
Qu’un sang impur
Abreuve nos sillons.

MarsyliankaI

naprzód marsz, Ojczyzny dzieci,
Bo nadszedł chwały naszej dzień.
To tyran przeciw nam zawiesił
Zbroczony krwawo sztandar ten.
Zbroczony krwawo sztandar ten.
Słyszycie z bitew pól niesiony.
Żołnierzy przeokrutnych ryk?
Już idą, wam zaciągnąć stryk,
By zarżnąć wasze syny, żonyRefren:
Do broni, bracia dziś!
Zewrzyjcie szyki wraz!
I marsz, i marsz!
By ziemię krwią
napoić, przyszedł czas!

 

flag-993627__180Flaga Francji to flaga Republiki Francuskiej, która powstała pod koniec XVIII wieku. Flaga Republiki Francuskiej zwana też Tricolore jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony. Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża.

 

Francja nie posiada oficjalnego godła. Ustanowiono jedynie szereg symboli państwowych używanych w zależności od okoliczności.

Godło Francji

Rózgi liktorskie: rózgi związane w pęk z wetkniętym w środek toporem – symbol etruski przejęty przez Rzymian, oznaczający władzę urzędową i karną. Otaczają je gałąź dębu i lauru na błękitnym tle z napisem pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej: liberté, egalité, fraternité (Wolność, równość, braterstwo). Od 1953 znak ten reprezentuje oficjalnie Francję na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Poznaj francuskie słówka związane z tematem ABC Francji:

Francja – France

Hymn – hymne

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

barwyswiata

PODOBNE ARTYKUŁY