Francuskie klimaty przyrodniczo-krajobrazowe

foto: pixaby.com

Akwitania – to kraina historyczna we Francji. Pełna jest piaszczystych plaż i winorośli. Jej wybrzeże długie na 270 km w okresie letnim przyciąga rzesze turystów. To tu właśnie skosztować można najlepsze we Francji trufle.

akwitania 1akwitania 2

Alzacja – nazywana Małą Francją. To kraina historyczna we Francji, położona w północno-wschodniej części kraju. Jest to region na styku kultur znajdujący się pomiędzy rzeką Ren i pasmem górskim Wogezy. Wpływy niemieckie i francuskie przenikają się tu bardzo wyraźnie. Od wieków o Alzację toczyły boje Niemcy z Francuzami.

AlzacjaAlzacja 2

Alzacja 3

Bretania – usytuowana nad Oceanem Atlantyckim kraina historyczna we Francji. To miejsce gdzie mieszają się kultury anglosaska i romańska. Krajobraz Bretanii jest bardzo różnorodny, spotkać tu można zarówno piękne piaszczyste plaże jak i skaliste klify i urwiska.

Bretania 1Bretania 2Bretania 3

Burgundia – położona w centralnej Francji kraina historyczna. Jest to jeden z największych w kraju obszar uprawy winorośli. Oprócz nich w tej części Francji znajdziemy także wiele roślin, które kojarzymy z Polską np. brzozy, jesiony czy lipy, które występują w lasach mieszanych w głębi Francji.

Burgundia 1Burgundia 2Burgundia 3

 

Gaskonia – położona w południowo -zachodniej Francji. To najbardziej zalesiony obszar tego kraju. Słynie z średniowiecznych miast i miasteczek położonych wśród zielonych wzgórz i malowniczego krajobrazu z łańcuchem Pirenejów na horyzoncie.

Gaskonia

Dolina Loary – kraina historyczna Francji. Na jej obszarze znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców. Dolina Loary nazywana jest Ogrodem Francji i Kolebką języka francuskiego. Wraz z jej licznymi pomnikami kultury, stanowi ona renesansowy i oświeceniowy wizerunek sztuki europejskiej.

Dolina Loary 0Dolina Loary 1

Lazurowe wybrzeże – odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji. Jest to największy region turystyczny Francji. Każdego roku region ten odwiedza dziesięć milionów turystów.

Lazurowe Wybrzeże 1Lazurowe Wybrzeże 2Lazurowe Wybrzeże 3

Owernia – kraina wygasłych wulkanów. Położona jest w centralnej Francji. To wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Wygasłe wulkany rozrzucone są na obszarze 4 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Owernia 1Owernia 2

 

Poznaj francuskie słówka związane z krajobrazem:

Góra – montagne

Jezioro – lac

Morze – mer

Rzeka – rivière

Zamek – château 

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury            i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata