Gramatyka wyobraźni czyli o włoskiej literaturze dla dzieci

foto: www.pixabay.com

Literatura francuska i skandynawska są znacznie częściej i chętniej tłumaczone na język polski niż literatura włoska. Nie zmienia to jednak faktu, że włoski rynek wydawniczy ma się bardzo dobrze. Obecnie najbardziej popularnym włoskim pisarzem jest Gianni Rodari – autor książek dla dzieci, uznany za mistrza tego gatunku. Natomiast największą popularnością wśród książek dla dzieci cieszą się tzw. picture booki. O nich, ale także o wartościowych przekładach włoskich książek na język polski – nasz gość Ewa Nicewicz-Staszowska, która przełożyła oba tytuły na język polski.

Przykłady lit. wł.Najbardziej popularną włoską książką w Polsce jest Pinokio. Szukając innych wartościowych książek włoskich ze świetnym polskim przekładem warto wziąć pod uwagę „Bajki przez telefon” i „Niewidzialny Tonino” Gianni Rodari. Autor ten w swoich książkach uczył przez zabawę i pokazywał różne sytuacje życiowe właśnie w ten sposób. Będąc nauczycielem zaobserwował też, że dzieci uwielbiają absurdalne opowiadania. Czy taki był jego przekaz w obu wymienionych książkach. Zdradza to nasz gość.

Szukając dobrej literatury włoskiej warto poszukać również starszych tłumaczeń, które znaleźć można w bibliotekach i antykwariatach. O nich nasz gość Ewa Nicewicz-Staszowska.

Na polskim rynku jest wiele ciekawych pozycji książkowych do których warto zaglądać i poszerzać naszą wiedzę na temat literatury włoskiej. Przykłady takich książek usłyszeć można w rozmowie Martyny Chuderskiej z naszym gościem. Listę wspomnianych tytułów przedstawiamy poniżej.

Na pułkach polskich księgarń są książki dla dzieci, które mogą przybliżyć czytelnikowi Włochy od strony informacji i wiedzy o tym kraju, jego zabytkach czy kulturze. O nich Ewa Nicewicz-Staszowska.

 Ewa Nicewicz-Staszowska

Ewa Nicewicz-Staszewska – dr nauk humanistycznych i literaturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała także tytuł magistra filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Neofilologii. Wykładowa na UKSW w Warszawie, tłumacz.

 

Tytuły godne polecenia:

Beatrice Alemagna, Pięciu Nieudanych, przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska, Dwie Siostry, Warszawa 2015.

Italo Calvino, Baśnie włoskie, t. 1-3, przeł. Stanisław Kasprzysiak, Jarosław Mikołajewski, Jerzy Popiel, Katarzyna Skórska, Anna Wasilewska, Monika Woźniak, Marcin Wyrembelski, Czuły Barbarzyńca, Warszawa 2012-2014.

Marco Campanella, Eliza Piotrowska, Tupcio Chrupcio, Wilga, Warszawa 2009-2013.

Carlo Collodi, Pinokio. Historia pajacyka, przeł. Jarosław Mikołajewski, Media Rodzina, Poznań 2011.

Elena Kedros, Dziewczyny z Olimpu: t. 1 Kryształowe łzy, t. 2 Moc marzeń, przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska, Wilga, Warszawa 2013-2014.

Leo Lionni, Mały żółty i mały niebieski, przeł. Marta Tychmanowicz, Babaryba, Warszawa 2015.

Leo Lionni, Własny kolor, przeł. Monika Perzyna, Tatarak, Warszawa 2015.

Roberto Piumini, Maciuś i dziadek, przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska, Bona, Kraków 2013.

Roberllonito Piumini, Migotnik, przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska, Bona, Kraków 2012.

Gianni Rodari, Bajki przez telefon
, przeł. Ewa Nicewicz-Staszowska, Bona, Kraków 2012.

Gianni Rodari, Gelsomino w Kraju Kłamczuchów, przeł. Hanna Ożogowska, Bona, Kraków 2012.

Gianni Rodari, Niewidzialny Tonino, przeł. Ewa Nicewicz, Bona, Kraków 2011.

Gianni Rodari, Pinokio rymowany, przeł. J. Mikołajewski, Muchomor, Warszawa 2002.

Isa Tutino Vercelloni, O Annpowieść o generale Tomaszku, który nie chciał pójść na wojnę, przeł.a Chociej, Bona, Kraków 2012.

Giovanna Zoboli, Zbyt późno, przeł. Małgorzata Flor, Entliczek, Warszawa 2011.

Polscy (i nie tylko) autorzy o Włoszech:

Jarosław Mikołajewski, Aniołki kota Cagliostro: t. 1 Uśmiech Bambola, t. 2 Szklane oczy, t. 3 Zwycięski koń, Media Rodzina, Poznań 2015.

Miroslav Šašek, Oto jest Rzym, przeł. Katarzyna Domańska, Dwie Siostry, Warszawa 2014.

Monika Utnik-Strugała, Mamma mia. Włochy dla dociekliwych, Dwie Siostry, Warszawa 2014.


„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata