Iran – magiczna kraina Persów

Foto: Radiokafka / Shutterstock.com

Turyści o imieniu Dariusz w Iranie za nic nie płacą! Dlaczego? O tym goście Katarzyny Bąkowicz opowiedzieli w audycji „Z berbeciem po świecie”. Iranu według nich jawi się jako bardzo gościnny, niezwykle przyjazny i niedrogi, a przede wszystkim bardzo ciekawy turystycznie kraj.

Najlepiej jest wyjechać do Iranu tym, którzy mają na imię Dariusz. Oni bowiem w tym kraju jako turyści za nic nie płacą – opowiedzieli goście Radia Bajka – Łucja i Ernest Mikołajczuk, którzy podróżowali po tym kraju wraz z 12-letnią córką Niną.

Pan Ernest zmienił swoje imię z drugiego (Dariusz) na pierwsze na czas pobytu w Iranie i po przyjeździe do zarezerwowanego hotelu zmieniono im pokoje na najlepsze apartamenty. Takie zachowania mają swoje uzasadnienie w przeszłości. Za czasów panowania w Iranie Dariusza Wielkiego, Iran osiągnął największe rozmiary i mieszkało w nim czterdzieści procent ludności świata.

Do dziś władca ten uznawany jest przez Irańczyków za najważniejszą osobę w ich historii i stąd uwielbianie osób noszących to imię. Kiedy na Pana Ernesta wołano „Darius”, to bardzo dużo ludzi na ulicy odwracało się, a w ich oczach było widać zadowolenie.

Bezpiecznie i niedrogo

Iran dał poznać się naszym gościom jako kraj bardzo bezpieczny i niedrogi. To pierwsza z wielu wypraw, gdzie udało się im wydać o wiele mniej niż zakładali, niczego sobie nie żałując. Turyści odwiedzający Iran traktowani są przyjaźnie, wręcz honorowo. Naszym podróżnikom przypominało to Polskę z czasów komunizmu, kiedy rzadko spotykało się turystów i Polacy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony.

Przygotowania do podróży

Wyjazd do Iranu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi szczepieniami. Nie trzeba też brać żadnych leków anty malarycznych. Klimat tego kraju jest bardzo suchy. Większość obszaru stanowi pustynia. Najlepszym okresem do podróżowania jest więc wiosna, i choć może zdarzyć się w tym czasie deszcz, to temperatura wynosi wtedy od 22 do 30 stopni.

Jedyne co trzeba przygotować to czas powiedział Ernest Mikołajczuk, ponieważ wyrobienie irańskiej wizy trwa około trzech miesięcy. Czas oczekiwania jest wydłużony ponieważ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Iranu sprawdza osoby starające się o wizę pod kątem powiązań z ruchem irańskim.

Co zabrać jadąc na pustynię?

Kobiety i dziewczęta muszą zadbać o specjalny strój. Już podczas lotu, kiedy samolot zbliża się do lądowania kobiety ubrane po europejsku, nagle zaczynają ubierać się w dodatkowe okrycia, tak aby przykryć włosy, ramiona, łokcie i dolne partie ciała. Nie trzeba nosić sukienek aż do ziemi, wystarczą spodnie lub leginsy, i na to dodatkowe okrycie, powiedzieli podróżnicy na antenie Radia Bajka.  Nagie stopy nie sprawiają bolesnego wrażenia. Trochę się w Iranie zmieniają zwyczaje. Widać to szczególnie w dużych miastach, gdzie Iranki powoli odsłaniają z powrotem swoje włosy, uwiązując je chustą w kok. Nie spełnia więc ona swojej pierwotnej funkcji. Ponadto Iranki zaczęły malować paznokcie i robić makijaż na twarzy, co w przeszłości nie było akceptowane.

Warto zobaczyć

Podróżując po Iranie warto zwiedzić stare stolice Iranu Sziraz i Isfahan, ale także obecną stolicę tego kraju Teheran. I choć trudno zwiedza się miasto liczące dwadzieścia milionów mieszkańców, warto zobaczyć przynajmniej Skarbiec Narodowy.  Jego imponujące zbiory uznawane są za najpiękniejsze na świecie. Bogactwo skarbca ogląda się za pancernymi szybami. Wśród zbiorów znajduje m.in. znany globus, którego wszystkie elementy pokryto drogocennymi kamieniami. Oceany są szmaragdowe, lądy powstały z diamentów, a w niektórych miejscach znajdują się rubiny. Nie ma tam ani jednej gładkiej przestrzeni opowiadają podróżnicy. Tak zdobione są także łóżka, trony, pokrywki do potraw. Także frędzle do łóżka musiały być pokryte tysiącami kamieni.

Iran podzielić można na dwie części, ten starożytny, z największą stolicą Persepolis, gdzie świetnie zachowały się ruiny miasta oraz stolice państw średniowiecznych i nieco późniejszych czyli Isfahan. To miasto, które nasi podróżnicy opisali jako absolutnie bajkowe. Cały Iran jest zasilony w wodę i to od starożytnych czasów. Celem podróży może być zatem także zwiedzanie niezwykłych systemów nawadniających, znajdujących się tunelach. Dzięki odpowiedniej konstrukcji woda na pustyni jest zawsze zimna i czysta.

Atrakcje dla dzieci

Nasi goście podróżując po Iranie z trzema rodzinami i dziewczynkami w wieku szkolnym, wynajęli przewodnika. To właśnie on urozmaicił dziewczynkom podróż, zabierając je na wypady po pustyni. Nauczył je jak przeżyć w takim miejscu jak pustynia, jak wytropić węża, jak znaleźć wodę i jak odnaleźć drogę, kiedy zgubi się kierunek na pustyni. To była dla nich z pewnością niezapomniana przygoda.

Co jeszcze warto zobaczyć jadąc do Iranu w audycji Katarzyny Bąkowicz „Z Berbeciem po świecie”.

RB/JO

PODOBNE ARTYKUŁY