Iwona nie jest ładna, nie jest gładka – teatralna propozycja dla młodych widzów

Iwona, Księżniczka z Burbona

Na deskach Teatru Powszechnego trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „Iwona, Księżniczka z Burbona”. Będzie to teatr młodego widza w nowatorskiej formule.

Spektakl przenosi nas w trudny świat młodej dziewczyny z marginesu społecznego.

Iwona, główna bohaterka, pochodzi z biednej, wielodzietnej rodziny alkoholików. „Nie jest ładna, nie jest gładka, jest owłosiona jak bardzo brzydka małpa” mówi o swojej bohaterce odtwórczyni tytułowej roli Karolina Adamczyk. Z drugiej zaś strony pojawia się kolejna rodzina, która straciła kiedyś swój majątek. Chłopiec pochodzący z tej rodziny, na przekór wszystkim, zaprzyjaźnia się z Iwoną. I choć jego status społeczny jest na zupełnie innym poziomie, zakochuje się w dziewczynie. Spektakl ten pokazuje młodemu widzowi, że najważniejsze to zawsze być do końca sobą i nie chować się za maską kogoś zupełnie innego.

Posłuchaj fragmentu spektaklu:

Huśtawki zamiast foteli

Spektakl przygotowany jest w bardzo nowatorski sposób. Scena jest podwórkiem z wieloma jasnymi ekranami umiejscowionymi na podeście, a widz nie usiądzie w fotelu tylko na huśtawce lub skrzynce. Twórcom spektaklu zależało, aby w ten sposób stworzyć wspólną przestrzeń, aby każdy widz był uczestnikiem zdarzeń dziejących się na scenie. Spektakl jest rodzajem instalacji z mocną energią. Jest rodzajem wiru i przygody, w którą widz może zostać zabrany, powiedziała Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu.

Posłuchaj, co o pracy z dziećmi na scenie mówi Lena Frankiewicz – reżyserka spektaklu:

Młodzi aktorzy występujący na scenie zostali wyłonieni podczas spotkań, na których prowadzone były rozmowy i improwizacje. Na scenie zobaczymy jedenastkę dzieci w wieku od 10 do 16 lat, zarówno uczących się w szkołach aktorskich, jak i nie związanych z żadną tego typu szkołą. Zapytani o to, co najbardziej spodobało im się w pracy nad spektaklem, odpowiedzieli, że współpraca z aktorami, którzy byli bardzo pomocni. Spodobały im się także emocje obecne w spektaklu. Jedna z młodych aktorek powiedziała, że spektakl ten porusza bardzo głęboki temat i trzeba się mocno w niego wczuć, aby wszystko zrozumieć.

Posłuchaj co na temat spektaklu i pracy nad nim mówią młodzi aktorzy:

Spektakl odbędzie się w ramach nowego blogu tematycznego Teatru Powszechnego „Miasto. Między utopią a rozczarowaniem”. Kierowany jest do widzów od 14. roku życia, dla których brakuje propozycji w repertuarach polskich teatrów.

Premiera spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona” Magdy Fertacz w reżyserii Leny Frankiewicz w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się 13 marca 2015 na Senie Małej.

Więcej na www.powszechny.com.

RB/JO

PODOBNE ARTYKUŁY