Jacek i Placek na scenie

O dwóch takich co ukradli księżyc, foto: Joanna Osmańska/Radio Bajka

Na deskach teatru Rampa trwają wielkie przygotowania do premiery spektaklu „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Przygody Jacka i Placka zobaczymy w bardzo współczesnym ujęciu.

Przygody dwóch niesfornych braci, bohaterów powieści Kornela Makuszyńskiego z 1928 roku, wielokrotnie bywały inspiracją do pokazania ich szerszej publiczności. Po ekranizacjach animowanej i fabularnej oraz trzech adaptacjach teatralnych, przyszedł czas na musical familijny. Cezary Domagała, reżyser spektaklu chce w nim pokazać prawdziwe relacje społeczności Zapiecka, który podobny jest do wielu naszych miasteczek i wsi.

Posłuchaj fragmentu spektaklu:

„O dwóch takich co ukradli księżyc” to przygody dwóch bliźniaków, którzy opuścili rodzinne strony w poszukiwaniu bogactwa i szczęścia niezwiązanego z żadną uczciwą pracą. „Spektakl w Teatrze Rampa pokazuje braci, którzy dokonują czegoś, co jest niemożliwe”, mówi Cezary Domagała. „W spektaklu tym zapominamy o bajkowości, szukamy analogii istnienia codziennego z naszej rzeczywistości”, dodał reżyser. Takich łobuzów, rozrabiaków jak Jacek i Placek nie brakuje. Przypadki okrutnych zachowań dzieci wobec rodziców, o jakich słyszymy w mediach, dały reżyserowi pretekst do pokazania sztuki, która zmusi widza do pewnej refleksji.

Posłuchaj, co o spektaklu mówi reżyser – Cezary Domagała:

Jacek i Placek muszą przyjąć wiele lekcji życia zanim zrozumieją co jest w życiu najważniejsze. To, że mieszkają w obrzydliwym, pełnym nędzy i brzydoty miasteczku okazuje się ostatecznie dla nich największym szczęściem jakie mogło ich spotkać. Tam bowiem jet ich rodzina i matka, która wciąż na nich czeka. Sztuka pokazuje, że największe bagno w jakim przyjdzie człowiekowi żyć nie jest tak naprawdę bagnem, jeśli jest w nim miłość – tak o spektaklu mówią aktorki Dorota Osińska i Michalina Brudnowska, odtwórczynie ról Jacka i Placka.

Posłuchaj, co o spektaklu i pracy nad rolą mówią odtwórczynie ról Jacka i Placka:

Przygotowując się do roli, aktorki szukały wokół siebie, podobnych odniesień z jakimi zmagali się bohaterowie powieści Kornela Makuszyńskiego. Te podobieństwa do Jacka i Placka to współcześni gimnazjaliści, którzy noszą krok w kolanach, dla których bardzo ważna jest marka ubrania i najnowszy sprzęt. Jacek i Placek też podążają za tym wszystkim co materialne i wydaje im się, że zdobycie bogactwa uczyni ich szczęśliwymi. Obie rzeczywistości, ta z powieści i ta współczesna są do siebie bardzo podobne. Dlatego przypowieść Makuszyńskiego jest tak bardzo uniwersalna, powiedziały odtwórczynie głównych ról.

Premiera musicalu familijnego „O dwóch takich co ukradli księżyc” odbędzie się 27 marca o godz. 19.00. Spektakl rozpocznie Jubileusz 40-lecia Teatru Rampa. Będzie także okazją do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru. W spektaklu wystąpi cały zespół aktorski Teatru Rampa.

„O dwóch takich co ukradli księżyc” wg powieści Kornela Makuszyńskiego

adaptacja, reżyseria, teksty piosenek   - Cezary Domagała

muzyka   - Tomasz Bajerski

aranżacje   -  Andrzej Bonarek

scenografia i kostiumy – Marta Domagała

W rolach głównych

Jacek  - Dorota Osińska

Placek – Michalina Brudnowska

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Bajka.

RB/Joanna Osmańska