Jak odbierać piękno? (odc. 12)

Foto: shutterbugamar/flickr.com

Piękno to coś co nas zachwyca i czyni lepszymi – do tej definicji piękna Maciej Orłoś rozpoczął kolejną audycję z cyklu “Mądre wychowanie – nauczanie wartości”. Jego gośćmi były Irena Koźmińska, założycielka i prezeska Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i Małgorzata Strzałkowska, autorka książek dla dzieci.

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego piękno to zespół cech wywołujących przyjemne wrażenie estetyczne, np. piękno gór, otaczającej przyrody. Ale też szczególna wartość moralna – piękno duszy, charakteru. Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska w książce  „Z dzieckiem w świat wartości” skupiają się na pięknie jako wartości moralnej.

Goście Macieja Orłosia przypomnieli, że piękno ma bardzo wiele różnych wymiarów. Zmieniało się na przestrzeni dziejów, ale jego postrzeganie zależy też od kręgów kulturowych.

To, jak zachowują się ludzie także może być piękne. Czyni to ich atrakcyjnymi dla innych. Natomiast niezwykła cielesna uroda nie musi od razu oznaczać wartościowego wnętrza – zaznaczyła Irena Koźmińska. Często młode osoby są tak bardzo przekonane o tej swojej urodzie i o tym, że dzięki niej są lepsze od innych, że zapominają o warstwie wewnętrznej. Nie rozwijają się, bo nie widzą takiej potrzeby. Po wielu latach uroda mija i zostaje człowiek nijaki, przykry dla innych, drażniący. Z takimi ludźmi nie chcemy mieć nic wspólnego.

Czy właśnie dlatego osoby bardzo urodziwe mogą mieć życiowe problemy? Maciej Orłoś zauważył, że przystojni ludzie często słyszą komplementy. Nawet jeżeli na początku nie przywiązywały do fizyczności większej uwagi to wpadają w pułapkę. Zaczynają myśleć o tym, jak wyglądają ponieważ chcą sprostać oczekiwaniom otoczenia. Nabierają poczucia własnej atrakcyjności do tego stopnia, że forma zaczyna przeważać nad treścią. Poświęcają wyglądowi tak dużo uwagi, że zaniedbują rozwój wewnętrzny.

Ważna jest rola rodziców. Małgorzata Strzałkowska przestrzega ich przed zgłaszaniem dzieci do konkursów piękności, dla młodych modelek czy mini miss. Udział w takich wydarzeniach powoduje, że na pierwszym miejscu u dzieci stawia się wygląd, a nie wnętrze i piękne zachowanie. Robimy w ten sposób najmłodszym ogromną krzywdę ponieważ wypaczamy ich system wartości. “Wygląd to tylko opakowanie zewnętrze. Natomiast piękno tworzy to, co mamy w środku”, uważa Małgorzata Strzałkowska.

Według Ireny Koźmińskiej w naszych czasach najważniejszy zaczyna być wizerunek. Niestety to, jak postrzegają nas inni na pierwszy rzut oka staje się istotne. Nikt nas jeszcze dobrze nie poznał, naszego systemu wartości, wiedzy, osobowości, a już ma na nasz temat wyrobione zdanie. Takie podejście może być bardzo mylące.

Jak dzieciom przekazywać wiedzę o pięknie?

Najważniejsza jest wrażliwość. Ale piękno wymaga też pewnej wiedzy. Inaczej odbierano je w baroku (wprowadzono wtedy niezwykłe zdobienia), inaczej było w czasach gotyku, gdzie zachwycano się prostotą i surowością form. Teraz wręcz szuka się wynaturzeń ponieważ one przyciągają uwagę.

W mediach za mało jest piękna – podkreślił Maciej Orłoś. Najlepszy przykład to muzyka. Słyszymy disco czy disco polo, które wartościowe nie są. Młodzi ludzie przyzwyczają się do takiej muzyki i zapominają albo wręcz nie wiedzą o tym, że są też inne dźwięki, dużo piękniejsze.

Ważne jest, żeby wychowywać to młode pokolenie do rozumienia piękna i do obcowania z nim. Tu ważna jest rola rodziców. Bardzo ważne jest muzyczne wychowanie dziecka, ale nie możemy zapominać o szerszym aspekcie  – wychowaniu do rozumienia sztuki i do potrzeby obcowania z nią. Do odbioru piękna, tego prawdziwego, trzeba mieć przygotowanie.

Jak to zrobić? O tym w audycji “Mądre wychowanie – nauczanie wartości”.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

pzu-fundacja-abc

Partnerem programu jest Fundacja PZU.