Jak świętuje się w USA?

 

Mimo, iż Stany Zjednoczone charakteryzuje wielokulturowość to mają one swój kalendarz Świąt Narodowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

dzien niepodleglosci 4 lipcaNajwiększym i najbardziej amerykańskim świętem narodowym jest Dzień Niepodległości obchodzony corocznie 4 lipca w rocznicę Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, co miało miejsce w 1776 roku.
Tego dnia na ulicach Stanów Zjednoczonych odbywają się liczne pochody, parady, koncerty i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Kolejną utartą tradycją są pokazy sztucznych ogni prezentowane po zmierzchu.

 

christmas-579067__180Kolejnym, bardzo ważnym dla Amerykanów wydarzeniem są Święta Bożego Narodzenia. Za sprawą wielokulturowości w USA, święta te obchodzone są na bardzo wiele różnych sposobów. Cechą wspólną jest fakt, iż trwają tylko jeden dzień i co dla nas odmienne – w Drugi Dzień Świąt Amerykanie udają się do pracy. Choinkę zakupują i dekorują już pod koniec listopada. Drzewko towarzyszy im przez miesiąc, a potem jest wyrzucane. Podobnie jak w Polsce jest ono główną, ale nie jedyną świąteczną ozdobą domu. W różnych jego zakątkach znaleźć można wiele mniejszych bożonarodzeniowych elementów tj. miniaturowe mikołaje czy bałwanki. Podobnie jak w Polsce, nad sufitem zawiesza się gałązkę jemioły. Ponadto kultywowany jest także zwyczaj zawieszania skarpety na drobne prezenty, w okolicach kominka, zaś na drzwiach frontowych zawiesza się świąteczny wieniec. Wciąż dobrze znana i praktykowana jest tradycja ozdabiania domów kolorowymi światełkami.

halloween 2

 

Po święcie Bożego Narodzenia najhuczniej obchodzonym świętem w USA jest Halloween. Zwyczaj związany z maskaradą i odnosi się do święta zmarłych. Obchodzony jest 31 października czyli przed Świętem Wszystkich Świętych. Głównym symbolem tego święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. W Polsce to święto pojawiło się w latach 90.

 

 

Kolejnym bardzo ważnym dla Amerykanów Świętem jest Święto Dziękczynienia obchodzone w ostatni czwartek listopada. Jest ono pamiątką pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Playmouth w 1621 roku. Jest to święto rodzinne, spędzane wśród najbliższych. Na świątecznym stole głównym daniem tego dnia, jest pieczony indyk. Pierwsze poświadczone obchody odbyły się 8 września 1565 roku, zaś w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ogłosił je świętem narodowym.

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata