Koń też może się uśmiać

foto: www.shutterstock.com

Śmieją się goryle, szczury, a nawet pingwiny. Na psy, odgłos śmiechu innych psów, działa odstresowująco. Ludzie najczęściej jednak nie słyszą zwierzęcego śmiechu, bo część z nich śmieje się na częstotliwościach nieuchwytnych dla naszych uszu – wyjaśnia Katarzyna Zięba z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

„Choć niektórzy ludzie uważają, że zwierzęta nie posiadają zdolności myślenia abstrakcyjnego czy poczucia humoru, to część z tych umiejętności – np. zdolność planowania – już udowodniono. Podobnie stało się ze śmiechem” – wyjaśnia badaczka. Naukowcy udowodnili, że człowiek zaczął się śmiać jeszcze zanim zaczął mówić. Śmieją się szczury, pingwiny, goryle. Ich śmiechu jednak zazwyczaj nie słyszymy. Dzieje się tak dlatego, że m.in. gryzonie komunikują się ze sobą na częstotliwościach, których ludzkie ucho nie jest w stanie słyszeć.

Szczur śmieje się bardzo często

„Można to zrobić jedynie z użyciem odpowiedniego sprzętu. Pewien amerykański badacz łaskotał szczury przy włączonym detektorze ultradźwięków. Okazało się, że szczury śmieją się bardzo często” – opisała rozmówczyni PAP. „Przypuszcza się, że koty też wydają dźwięki w wyższych częstotliwościach, dlatego ich nie słyszymy. Zresztą, niektórzy mówią, że wokalizują ze sobą niemal cały czas, a dźwięki wydają tylko wtedy, kiedy chcą, byśmy je usłyszeli” – powiedziała Zięba.

Jak śmieje się pies?

Człowiekowi najłatwiej wyłapać psi śmiech, słyszany często podczas inicjowania przez psa zabawy. „Psy wykonują wtedy charakterystyczny ukłon, kładąc przednie łapy na ziemi. Towarzyszy mu często specyficzny psi śmiech, przypominający nieco ziajanie” – mówi Zięba. Człowiek, który nauczy się wydawania takiego odgłosu, może „zarazić nim” swojego psa, który taki odgłos rozpozna i się do niego dołączy. Śmiech, może udzielać się nie tylko ludziom, ale też zwierzętom.

Co śmieszy zwierzaki?

Zwierzęta – tłumaczy badaczka – oczywiście nie będą się śmiały z abstrakcyjnych żartów, bo mają poczucie humoru na miarę własnego gatunku. Poszczególne gatunki różnią się tym, co je bawi. Jednak jedną z najczęstszych zabaw u zwierząt jest zabawa podobna do berka. U większości gatunków, podczas takiej zabawy, można wychwycić śmiech. Głośniej śmieje się osobnik uciekający, który chce rozładować w ten sposób swoje napięcie. To właśnie podczas takich zabaw naukowcom udało się podsłuchać śmiech u niektórych gatunków.