Korzyści z czytania dzieciom książek (odc. 19)

foto: www.shutterstock.com

Czytanie dziecku książek jest najlepszą drogą do tego, aby dziecko stało się czytelnikiem, a tym samym rozwijało swoją wyobraźnię, nabywało poczucia własnej wartości i ćwiczyło logiczne myślenie. O wielu innych korzyściach płynących z czytania książek dzieciom i przez dzieci, Wojciech Włodarczyk rozmawiał ze swoimi gośćmi Ireną Koźmińską – założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz nauczycielką Hanną Buchner, w audycji „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa”.

Małe dziecko na początku swojego życia, zanim jeszcze potrafi cokolwiek powiedzieć komunikuje się za pomocą emocji i je odczytuje. Rodzic, który bierze swoje dziecko na kolana i zaczyna mu czytać daje dziecku komunikat, że jest ważny i kochany – powiedziała Irena Koźmińska.

W ten sposób budujemy dobre skojarzenia czytania z przyjemnością. Pokazujemy dziecku w trakcie czytania naszą miłość. Dzieci, nawet te najmłodsze, które jeszcze nie mówią, doskonale czują, że jest to dla nich prawdziwym darem miłości ten wspólny czas czytania. W ten sposób zaspokaja się ich potrzeby emocjonalne: miłości, uwagi i stymulacji.

Czytanie buduje więź rodzica z dzieckiem

Czytanie daje możliwość przebywania z dzieckiem w bliskości. Jeśli chcemy poczytać maluszkowi, to czytamy trzymając go w ramionach, jeżeli nieco starszemu dziecku, to sadzamy je na kolanach lub tuż obok. Może być tez tak, że dziecko leży w łóżeczku, i rodzic czyta trzymać je za rękę. To buduje silną i bezpieczną więź między dzieckiem i rodzicem.

Czytanie pozwala poznać i zrozumieć emocje

Rodzic, czytając dziecku powinien kierować słowa prosto do niego, rozmawiać z nim, podpytywać, uśmiechać się, wręcz śmiać się razem z dzieckiem albo bać się razem z nim. W książkach jest bardzo dużo różnych emocji. W ten sposób dziecko styka się ze swoimi emocjami i w ten sposób je poznaje. Bohaterowie pozwalają dziecku zidentyfikować te emocje, nazwać je i lepiej sobie z nimi radzić. To służy również rozwojowi emocjonalnemu i rozwojowi inteligencji emocjonalnej dziecka.

Czytanie wzmacnia poczucie własnej wartości

Jeżeli człowiek wie, że jest kochany, to czuje się lepiej. Dziecko któremu rodzice nie poświęcają uwagi, którego odganiają, są tak zajęci sobą, swoimi sprawami sprawiają, że dziecko czuje się źle. Niektórzy rodzice nie mają świadomości, że ich dziecko codzienne potrzebuje zaspokojenia swojej potrzeby miłości. Czasami wystarczy nawet dziesięć lub dwadzieścia minut akceptacji, zabawy, prawdziwej rodzicielskiej bliskości, aby dać dziecku szczęście na resztę dnia.
A jeżeli dziecku tego rodzic nie da, to będzie ono marudzić, będzie niezadowolone i może rodziców doprowadzić do złości ponieważ będzie zachowywać się źle, aby przykuć uwagę rodzica – uczula Irena Koźmińska.

Czytanie pomaga w szkole i przedszkolu

Nie chodzi tu o zwykłą wiedzę, którą dziecko poznało przez literaturę. Czytanie książek i śledzenie losów bohaterów uczy logicznego myślenia, wyciągania wniosków, argumentowania. To niezwykle cenne zdolności, które potem dodają dziecku pewności siebie w nauce i w relacjach społecznych z rówieśnikami – powiedziała Hanna Buchner.

Czytanie rozwija pamięć i wyobraźnię

Jeżeli dziecku czytamy, lub od małego rozwijamy pewne talenty muzyczne, to dziecko rozwija się również w kierunku zapamiętywania zdarzeń, melodii i nut. Można poprzez ćwiczenie i zapamiętywanie krótkich wierszyków rozwinąć w dziecku pamięć.

Czytanie w przeciwieństwie do oglądania rozwija wyobraźnię. Jeżeli dziecko ogląda film animowany lub inny program albo gra w grę komputerową to trzeba wiedzieć, że nad takim programem, nad jego stroną graficzną pracował sztab ludzi dorosłych i dziecko ze swoją wyobraźnią nie jest w stanie z nimi konkurować. W efekcie grając poniekąd wycofuje się, wyłącza wyobraźnię. Natomiast jeżeli mu czytamy, zupełnie nieświadomie zaczyna budować w głowie usłyszaną historię, zaczyna tworzyć ją widząc oczyma wyobraźni pewne obrazy, krajobrazy, przedmioty. Ta wyobraźnia jest potem niezwykle ważna w życiu, np. do podejmowania wszelkich decyzji aby przewidzieć konsekwencje – podkreśliła Prezes Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Czytanie książek uczy logicznego myślenia

Dziecko czytając książkę i śledząc losy bohaterów książkowych uczy się odczytywać motywy postępowania swoich rówieśników. Czytając przygląda się z bliska różnym cechom i przekłada je na własne życie i uczy się wyciągać wnioski. Tym samym ćwiczy logiczne myślenie. Idealną sytuacją jest jeśli rodzic także przeczyta tę samą książkę, którą przeczytało dziecko i porozmawia o niej, o tym co się wydarzyło i dlaczego. To będzie dla dziecka dodatkowa nauka – powiedziała Hanna Buchner.

Czytanie ćwiczy umiejętność uwagi

Czytanie jest znakomitym sposobem na wydłużanie przedziału uwagi dzieci. Obecnie jest to wielka bolączka współczesnych dzieci, które nie mogą skupić się przez dłuższą chwilę. Jest to skutek oglądania telewizji i programów w internecie. W wielu programach, żeby przykuć widza robi się inwazję bodźców. Zarówno dźwięk jak i obraz silnie oddziałują na młodego widza. Podobno w niektórych programach na jedną sekundę przypada kilka obrazów. Czyli to jest poniżej progu świadomości człowieka i jest wręcz niezdrowe i niebezpieczne dla dziecka.
Dziecko, które nie ma innych doświadczeń takich jak słuchanie radia lub czytanie książek i wolny czas spędza na oglądaniu, ma w szkole problemy ze skupieniem się nad jakimś problemem.

Książka oknem na świat

Poza tym czytanie to doskonały sposób na poszerzanie wiedzy dziecka. Książka przybliża czytelnikowi różne niezwykle ciekawe rgiony świata, miejsca, nieznane krainy do których samodzielnie nie mogłoby dotrzeć. Niedoścignione staje się możliwe gdy dziecko otwiera książkę i może o tym przeczytać.

O wielu innych korzyściach płynących z czytania książek dzieciom usłyszeć można w audycji „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa”.

Audycja „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!
Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABC XXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

RB/JO

PODOBNE ARTYKUŁY