Przemierzając Kubę

Kuba | © ansaharju - Fotolia.com

Choć u nas coraz cieplej to daleko nam do temperatur panujących na Kubie. O podróży do tego gorącego i kolorowego kraju opowiedzieli nam Alicja i Jacek Niewęgłowscy, goście Katarzyny Bąkowicz w audycji „Z berbciem po świecie” w Radiu Bajka.

Planując podróż na Kubę warto wiedzieć, że pora deszczowa trwa w tym kraju od maja do października. Październik jest zatem znakomitym miesiącem na taką podróż. Z jednej strony deszcze są wtedy rzadkością i nie ma jeszcze suszy, a z drugiej zaś nie jest to jeszcze sezon turystyczny. Z myślą o tym, właśnie w październiku, wybrali się na Kubę goście Radia Bajka, którzy przemierzali ten kraj wraz z dwuletnim wówczas synem Aleksandrem.

Niezbędnik podróżnika

Na Kubie zasadniczo nie ma pieluszek jednorazowych, dlatego wybierając się w podróż z małym dzieckiem warto wziąć je ze sobą. Lekarstwa są tam bardzo trudno dostępne więc przed wyjazdem z małym dzieckiem warto udać się do lekarza i dowiedzieć się jakie leki warto wziąć ze sobą. Nasi podróżnicy zabrali uniwersalny antybiotyk dla dziecka oraz tabletki przeciwbólowe. Podróż na Kubę nie wymaga żadnych szczepień. Jest to jeden z nielicznych krajów Ameryki Południowej, gdzie szczepionki nie są konieczne.

Przemierzając Kubę

Podróżując po Kubie z dzieckiem, najlepiej jest przemieszczać się wypożyczonym samochodem. Tak też zrobili Alicja i Jacek Niewęgłowscy. Trzeba jednak wiedzieć, że Kubańczycy nie korzystają i nie znają fotelików samochodowych dla dzieci. Ruch samochodowy poza terenami miejskimi jest jednak bardzo znikomy. Rzadkością jest spotkanie samochodu poza miastem, więc podróż z dzieckiem ma inny wymiar niż ten do którego przywykliśmy.

kuba, samochód
fot. www.pixabay.com

Zabytki Hawany

Pierwszym celem podróżników była Hawana, z której rozpoczęli całą podróż. W stolicy Kuby podziwiać można liczne zabytki architektury kolonialnej. Całe miasto wspominali jako zaniedbane i pełne nieodnowionych budynków. Za to place miejskie tętnią życiem. Kubańczycy spędzają na nich mnóstwo czasu. Na jednym z nich, kwitnie handel starymi książkami. Jest tam wielu Kubańczyków, którzy dużo czasu spędzają wspólnie na placu, rozmawiając ze sobą i grając w domino.

Dwie waluty na Kubie

Na Kubie obowiązują dwie waluty, peso „lokalne” i peso wymienialne. Są to waluty o bardzo różnej wartości. Peso wymienialne porównywalne jest do jednego dolara, natomiast lokalne jest niewiele warte – powiedzieli nasi goście. Aby jednak kupić na Kubie lokalne przekąski takie jak np. owoce, warzywa, pieczywo i lody trzeba wyposażyć się w peso lokalne. Walutę tę można kupić oficjalnie i nie powinno to stanowić żadnego problemu dla turystów.

Berbeć na Kubie

Podróż na Kubę bardzo otworzyła dwuletniego Alka na nowych ludzi i na nowe smaki. Na wiele miesięcy po wakacjach dopytywał o kolejną podróż w nieznane. A co jeszcze zobaczył na Kubie przemierzając z rodzicami na południe tego kraju, o tym w audycji „Z berbeciem po świecie” w Radiu Bajka.

RB/JO

PODOBNE ARTYKUŁY