Mądrym być (odc. 14)

foto: Shutterstock.com

W audycji „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” o mądrości rozmawiał Maciej Orłoś. Jego gościem była Irena Koźmińska, założycielka i prezeska Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Mądrość i dobro to jedno

Człowiek mądry jest człowiekiem dobrym. Taki człowiek dąży do dobra w sposób świadomy. Ta wartość moralna wieńczy cykl rozmów o wartościach moralnych w Radiu Bajka ponieważ to właśnie ona jest „papierkiem lakmusowym” przy stosowaniu każdej innej wartości – powiedziała Irena Koźmińska. Można bowiem stosując uczciwość zrobić komuś przykrość. Dopiero posiadając mądrość człowiek potrafi dokonywać właściwych wyborów.

Człowiek chcąc służyć dobru musi odwoływać się do mądrości. Wszelkie nasze wybory powinniśmy przefiltrowywać przez kryterium dobra. Jeżeli dodatkowo posiadamy w sobie wartość moralną jaką jest odwaga cywilna, to wówczas łatwiej jest nam podejmować decyzje.

Dalej, szerzej, głębiej

Jeżeli wyposażymy dziecko w mocny system wartości, łatwiej będzie mu w życiu podejmować słuszne decyzje. Kiedy człowiek w swym postępowaniu nie ma wyraźnych kryteriów zachowania, wówczas nie wie która decyzja będzie dobra. Natomiast jeżeli mamy w sobie utarty, właściwy system wartości to wiemy, że dana decyzja powinna służyć dobru szerszemu, nie tylko egoistycznemu. Poza tym mądrość to taka wartość, która pozwala patrzeć dalej, szerszej i głębiej, bo to jest właśnie postępowanie mądre – powiedziała gość Radia Bajka. Nie chodzi więc o skutek natychmiastowy, ale jak to będzie działało w przyszłości.

Mądry czy inteligentny

Inteligencja nie musi oznaczać mądrości. Wiedza i inteligencja są jedynie składową mądrości, są narzędziami z których osoba mądra czerpie, robi właściwy użytek. Można być inteligentnym i postępować głupio. Dlatego mądrość to nie jest wiedza ekspercka, to nie jest też akademicka wiedza którą człowiek gromadzi w szkole. Jest to natomiast umiejętność korzystania z tej wiedzy. Do mądrego zachowania potrzebna jest także wyobraźnia, która powoli nam wyobrazić sobie skutki naszych wyborów w przyszłości, jak to będzie wpływać na innych ludzi i na inne procesy.

Mądre wybory

Dlatego tak ważne w dzisiejszym, bardzo skomplikowanym świecie jest czytanie dzieciom książek, o czym od lat głosi Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Tempo dzisiejszego życia nie pozwala rodzicom posiąść mądrości przez własne doświadczenia wszystkich sytuacji, czy zgłębienie ich przez refleksję. Dlatego mądrą decyzją jest czerpanie wiedzy od innych ludzi, wiedzy, którą mamy „na wyciągnięcie ręki” – poprzez czytanie dzieciom książki.

To dzięki czytaniu budujemy u dziecka pewne zasoby które powodują, że będzie ono mądrzejsze. Czytanie wpływa na umiejętność rozumienia języka, na zasób wiedzy i rozbudza wyobraźnię dziecka. I co bardzo istotne – po przeczytanej książce warto rozmawiać o niej z dzieckiem.

Dlaczego? O tym w audycji „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” w Radiu Bajka.

RB/JO

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

pzu-fundacja-abc

Partnerem programu jest Fundacja PZU.