Mali konstruktorzy na Betoniku

Największy w Polsce festiwal filmów o tematyce architektonicznej „Beton” odbędzie się niebawem w Warszawie. W tym roku festiwal wzbogacono o część warsztatową dla dzieci.

Beton to festiwal filmów, których głównym bohaterem jest architektura. Odbiorcą filmów może być jednak nie tylko profesjonalny architekt, ale także zwykły widz nie związany ściśle z tematem. Festiwal ma pokazać piękne estetycznie filmy i uwrażliwić widza na rolę architektury w codziennym życiu, powiedział gość Radia Bajka Adam Przywara – Prezes Fundacji Beton, pomysłodawca festiwalu.

Filmom towarzyszyć będą panele dyskusyjne, wykłady oraz przed wybranymi filmami specjalne prelekcje. Będą to filmy typowo artystyczne ale i klasyczne, fabularne i dokumentalne pokazujące konkretną wizję estetyczną, ale również filmy zrobione przez samych architektów, podkreślił organizator.

Betonik – architektura dla dzieci

Poza projekcjami w kinie, odbędzie się także cykl warsztatów dla dzieci zorganizowanych w przestrzeni publicznej. Podczas wszystkich weekendów marca młodzi miłośnicy architektury będą mieli okazję poćwiczyć wyobraźnię i zdolności manualne. Warsztaty mają pokazać dzieciom jak można w twórczy sposób postrzegać otaczającą je przestrzeń, i nauczyć je dobrego wyczuwania jej.  Wszystko po to, aby tę przestrzeń zrozumieć i umieć ją zmieniać na bardziej przyjazną powiedział Adam Przywara.

Mali konstruktorzy

Dzieci uczestniczące w warsztatach będą miały okazję zapoznać się z tajnikami pracy projektantów, architektów i inżynierów, wcielając się w rolę konstruktorów i budowniczych.

Zadaniem dzieci uczestniczących w jednych z warsztatów będzie zbudowanie działającego dźwigu czy miniaturowej windy z klocków. Do klocków będą podłączone podstawowe mechanizmy ze świata robotyki. Dzieci będą uczyły się m.in. jak zaprojektować te systemy żeby działały.

Warsztaty skierowanie są do dzieci w wieku 6-9 i 10-15 lat i poprowadzone będą przez architektów i profesjonalnych animatorów.

Tegoroczny Drugi Beton Film Festiwal odbędzie się w warszawskim Kinie Luna w dniach 9-12 kwietnia. W repertuarze festiwalu znajdzie się 27 filmów. Szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania dzieci na warsztaty znaleźć można na www.betonff.pl/#betonik

Więcej na temat festiwalu w audycji dr Tomasza Kowalczuka „Mądre Dziecko”.