Miara dojrzałości – odpowiedzialność (odc. 6)

foto: www.shutterstock.com

Odpowiedzialność to gotowość do poniesienia konsekwencji za swoje czyny i słowa. Ktoś, kto uważa się za osobę odpowiedzialną rzetelnie wypełnia swoje obowiązki i dotrzymuje słowa nawet w najprostszych i najbardziej trywialnych sprawach.

Tematem szóstego odcinka cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest odpowiedzialność. Maciej Orłoś rozmawia o niej z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Małgorzatą Strzałkowską, autorką książek dla dzieci.

Większości wartości moralnych nie możemy zobaczyć. Z odpowiedzialnością jest inaczej. Już na pierwszy rzut oka widać, czy jest, czy jej nie ma. Przejawia się w każdym naszym słowie i działaniu. Determinuje podejście do siebie i innych. Składają się na nią: szacunek, uczciwość, rzetelność, empatia i wiele innych.

Granice odpowiedzialności wyznacza wolność „od” i „do”. Pierwsza daje nam prawo do życia bez tego, czego sobie nie życzymy, i to w bardzo szerokim pojęciu: od dymu papierosowego, przez rady, hałas i inne. Druga związana jest z tym, czego pragniemy. W pewnym uproszczeniu oznacza to, że osoba odpowiedzialna powinna poruszać się między tymi granicami, szanując ograniczenia i dbając o prawa.

Inną granicę stawia nam mądrość. Osoba odpowiedzialna nie podejmuje zachowań, które uzna za ryzykowne tylko po to, żeby nie odstawać od grupy. Wymaga to wiele odwagi. Tej granicy bardzo często brakuje w biznesie, gdzie liczy się tylko zysk, a kwestia ewentualnych konsekwencji spada tylko i wyłącznie na konsumenta.

Odpowiedzialność nierozłącznie wiąże się z dojrzałością, ale nie musi mieć nic wspólnego z wiekiem. Obecnie można zaobserwować niepokojący trend – ludzie nie chcą ponosić odpowiedzialności, unikają zobowiązań i konsekwencji, nie dbają o siebie i o innych.

Tak jak wszystkiego innego, tak i odpowiedzialności musimy się nauczyć. Uczymy się jej podczas wielu codziennych, prozaicznych sytuacji – dotrzymując słowa, wypełniając sumiennie swoje obowiązki, przychodząc na czas. Jednak jeśli dziecko widzi, że rodzic sam łamie ustalone wcześniej zasady i nie słyszy żadnego wyjaśnienia, dochodzi do wniosku, że jest to sytuacja normalna. Nie możemy od innych wymagać postaw i zachowań, których sami nie reprezentujemy.

W programie znajdziesz wskazówki, jak uczyć dzieci odpowiedzialności.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. Partnerem programu jest Fundacja PZU.

pzu-fundacja-abc

PODOBNE ARTYKUŁY