Miasta Francji :)

fot. shutterstock

Paryż jest stolicą i największą aglomeracją Francji. Położony jest w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów. Symbolem Paryża i Francji jest zbudowana w 1889 roku wieża Eiffla. Jej wysokość wynosi 300,5m, wraz z anteną 324m i jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

fot. PixabyCarcassonne to średniowieczne warowne miasto otoczone murami pochodzącymi z okresu gallo-romańskiego. Położone jest w Langwodecji, dawnej prowincji przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym. Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie Carcassonne są datowane na 3500 lat p.n.e. Miasto posiada również zamek (château comtal) oraz bazylikę Saint-Nazaire. W 1997 roku fortyfikacje Carcassonne wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

MarsyliaMarsylia to miasto w południowej Francji, nad Morzem Śródziemnym. Jest drugim po Paryżu największym miastem we Francji, i trzecią, po Paryżu i Lyonie aglomeracją w kraju. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu. Marsylia jest dużym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Wraz z miastami Fos i Berre tworzy Okręg Przemysłowy Marsylii. Miasto jest jednym z głównych ośrodków przemysłu hutniczego we Francji.

KorsykaKorsyka to wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Wnętrze wyspy jest bardzo górzyste. Ponad 20 szczytów przekracza wysokość 2000 m n.p.m. Korsyka jest bardzo słabo zaludniona. Na 1 km² przypada nieco ponad 35 mieszkańców.

 

 

250px-Capitole_de_ToulouseTuluza to miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną. Tuluza jest głównym ośrodkiem przemysłu lotniczego i kosmicznego Francji. Stanowi ona również ważny ośrodek akademicki. Obok Paryża i Lyonu zaliczana jest do miast o największej liczbie studentów. Tuluza zwana jest różowym miastem („la ville rose”) z powodu charakterystycznej lekko różowej cegły widocznej na elewacjach wielu budynków miasta.

Lyon 3Lyon to miasto we Francji, które tworzy trzecią co do wielkości aglomerację tego kraju. Leży w środkowo-wschodniej części Francji, nad rzekami Rodanem i Saoną, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Jest stolicą regionu i departamentu. Lyon został założony przez Rzymian w 43 p.n.e. jako Lugdunum. To tutaj bracia Lumière zbudowali swój kinematograf i nakręcili pierwszy film. Lyon to ważny ośrodek handlowo-finansowy. Jest siedzibą giełdy oraz wielkich banków. Odbywają się tu wielobranżowe targi międzynarodowe.

Źródła informacji: Wikipedia.org

 

Słówko związane z dzisiejszym tematem:

Miasto – ville

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
barwyswiata