Miasta Włoch

 

Rzym – (łac. Roma) to stolica Włoch. Miasto położone w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Centrum administracyjne ma powierzchnię 1287 kilometrów kw. I jest czwartym co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Rzym liczy 2869 461 mieszkańców. Rzym już w pierwszym wieku naszej ery liczył 1,5 miliona mieszkańców i aż do XIX wieku był największym miastem świata.
O Rzymie mówi się, że to miasto magiczne i każdy kto przyjedzie tu choć raz, kiedyś będzie musiał do Rzymu wrócić. Być może sprawiają to wspaniałe zabytki i niezwykłych budowli, których historia sięga kilka tysięcy lat wstecz.
Do najważniejszych zabytków należą m.in.: Koloseum, Panteon, Bazylika Św. Piotra, Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego. Żeby być pewnym powrotu do Rzymu turyści wrzucają monety do Fontanny di Trevi, najsłynniejszej fontanny na świecie. Najstarszą drogą Rzymu jest Via Appia.


colosseum

panteon

bazylika

Pisa

 

 

Piza – (wł. Pisa) – miasto we Włoszech, w Toskanii 85,379 mieszkańców, nad rzeką Arno, oddalone o 13 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Piza kojarzona jest gównie z Krzywą Wierzą, której budowlę rozpoczęto w 1173 roku jako dzwonnicy katedry, jednakże ze względu na piaszczysty grunt zaczęła się przechylać już w trakcie budowy. Wieża usytuowana jest na tzw. Polu Cudów (wł. Campo dei Miracoli) i jest częścią zespołu średniowiecznych budynków. Miasto Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym i starówką położoną nad rzeką Arno.

 

 

Posłuchaj co ciekawego kojarzy się z Italią naszemu małemu gościowi Oli.

Mediolan (wł. Milano) to miasto i gmina w północnych Włoszech, położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej. Jest to drugie co do wielkości miasto Włoch. W Mediolanie znajduje się siedem uniwersytetów, Akademia Literatury i instytuty naukowe. Jest ono bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki. Każdego roku Mediolan odwiedza 7 milionów turystów z całego świata. Uznawany jest za światową stolicę mody i finansowo-gospodarcze centrum Włoch.

Milano, Plaza

Mediolan, Katedra

Wenecja (wł. Venezia) to miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. Mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym. Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza śródziemnego. Wenecja dzięki swoim licznym zabytkom znajduje się na liście najcenniejszych miejsc na świecie. Miasto położone jest na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim, w większości transport odbywa się drogą wodą (tramwajem wodnym) lub pieszo. Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana, Starsze budynki ulegają zniszczeniu.

Wenecja 1

Wenecja 2

Florencja (wł. Firenze) to miasto w środkowych Włoszech, nad rzeką Arno u stóp Apeninów. Jest stolicą Toskanii. Swoją nazwę Florencja zawdzięcza Juliuszowi Cezarowi, który w 59 roku p.n.e. Ustanowił w niej kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. Najcenniejszym zabytkiem Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką, największą na świecie kopułą ceglaną. Katedrę buzowano w latach 1296 1436. Obecnie ze szczytu kopuły można oglądać piękną panoramę miasta.

Florencja 1

Florencja 2

Florencja 3

 

Poznaj słówka włoskie związane z tematem Miasta Włoch:

Adres – indirizzo

miasto – città

ulica – via

 

Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

barwyswiata