Norwegia – kraj po zdrowie 

Trondheim, Norwegia, foto: shutterstock.com

Pogoda jest tam zmienna, ale aż tak zimno w Norwegii nie jest. Jedynym problemem dla nas może być wiecznie ciemna zimna. Za to w lato słońce nie zachodzi, co dzieci skrzętnie wykorzystują.

W programie „Z Berbeciem po świecie” w Radiu Bajka zagościła Sylwia Juszczak-Arnesen. Aktorka opowiedziała o swojej prawie dwuletniej wyprawie „za głosem serca”.

W rozmowie z Katarzyną Bąkowicz aktorka opowiedziała o swojej niezwykłej podróży do Norwegii. Wraz z kilkuletnimi synami Wincentem i Natanem wyjechała do kraju swojego męża, aby poznać ten malowniczy kraj, jego kulturę, obyczaje, i po to, aby móc choć na jakiś czas wtopić się w jego codzienność. A życie codzienne Norwegów przebiega nieco inaczej niż w Polsce. Tam czas wolny dla rodziny, zaczyna się już po godzinie 16-tej. Wtedy bowiem zwyczajowo kończy się czas pracy. Zaczyna się wówczas czas, który Norwedzy spędzają w większości aktywnie na świeżym powietrzu, w gronie rodzinnym.

Blisko natury

Jednym ze spostrzeżeń artystki było to, że Norwedzy od najmłodszych od najmłodszych lat doceniają ruch na świeżym powietrzu. Przerwy międzylekcyjne są dla młodych Skandynawów okazją, aby opuścić szkolne mury i pooddychać czystym powietrzem. Nawet zimą, kiedy temperatura spada trzydzieści stopni poniżej zera, na wszystkich przerwach dzieci biegają na zewnątrz i korzystają aktywnie z chwili wolnego. Zdaniem gościa Radia Bajka, minusem w zwyczajach panujących w tamtejszych szkołach jest brak ciepłych posiłków. Dopiero wieczorem, w rodzinnym gronie uczniowie mają możliwość spędzić czas przy gorącym daniu.

Aktorka, zwróciła uwagę na to, że wybierając się do Norwegii trzeba być przygotowanym na bardzo zmienną pogodę. Pakując się na taki wyjazd, należy zabrać ze sobą zarówno kalosze jak i obuwie letnie, ale także kurtkę puchową i koszulki z krótkim rękawem. Wychodząc na zewnątrz trzeba mieć na uwadze, że w ciągu dnia temperatura może skrajnie różnić się od tej, która panuje na terenach wyżej położonych.

Łódką zamiast tramwajem

Linia brzegowa Norwegii znana jest z charakterystycznych fiordów. Plaża jest kamienista, a do wody dzieci skaczą ze skałek, skoczni i pomostów. Wspaniałą atrakcją dla osób przebywających z dziećmi w Norwegii,  może okazać się podróż łódką z jednego krańca Oslo do drugiego. Chcąc przedostać się w inną część miasta, można płynąć wodnym szlakiem, mając do dyspozycji niewielką łódkę lub motorówkę.

Chcąc zwiedzać ten kraj z jego pięknymi, górskimi krajobrazami, warto wybrać się w porze letniej, czyli od czerwca do lipca, kiedy słońce wschodzi około godziny 4 nad ranem, aby godzinę przed północą schować się za horyzontem. Natomiast w porze zimowej , światłem słonecznym, można cieszyć się jedynie przez 6 godzin w ciągu doby. Deficyt światła dziennego Norwedzy rekompensują sobie wyjeżdżając do ciepłych krajów. Nasz gość zaobserwował, że bardzo popularne w okresie ferii zimowych, są wczasy w południowo-wschodniej Azji, na Filipinach.

Klimat skandynawski, chłodne, morskie powietrze, i niezbyt ciepła woda w morzu, sprzyjają hartowaniu ciała. Warunki te, bardzo dobrze posłużyły także rodzinie aktorki. Okazuje się, że od pobytu w Norwegii jej synowie zupełnie przestali chorować. Czyż nie zabrzmiało to jak wyjątkowe zaproszenie po zdrowie?

O tym co jeszcze warto zobaczyć podróżując z dziećmi do Norwegii  - w audycji Katarzyny Bąkowicz „Z berbeciem po świecie” w Radiu Bajka.

PODOBNE ARTYKUŁY