Nowohuckie Centrum Kultury dla dzieci

Przedstawiamy ofertę Nowohuckiego Centrum Kultury skierowaną do namłodszych widzów. Propozycja zawiera spektakle, które odbędą się na scenie NCK do końca 2015 roku.

20 października (wtorek) godz. 9:00 i 11:00, sala teatralna
CYRK BEZ PRZEMOCY
Teatr Klinika Lalek z Wrocławia
„Cyrk bez przemocy” to inaczej cyrk bez udziału zwierząt, cyrk nadmarionet animowanych przez człowieka. To spektakl, w którym zaskakujący sposób łączą się i przenikają elementy sztuki cyrkowej i teatralnej. Nawiązując do bogatej tradycji widowiska cyrkowego, twórcy wprowadzają do niego nową jakość – dzięki korzystaniu z ciekawych technik sztuki lalkarskiej eksponują piękno teatru lalek, a poprzez wyeliminowanie cierpienia zwierząt manifestują poszanowanie dla istot żywych. w roalach zwyczajowo zarezerwowanych dla bohaterów zwierzęcych występują ogromne lalki-marionety, a w rolach artystów cyrkowych – treserów, siłaczy, akrobatów, clownów – aktorzy w planie żywym.
Głównymi bohaterami widowiska są gigantyczne stwory – Słoń, Żyrafa i Lew – wykonane w skali 1:1. Pocieszny Słoń – wirtuoz gry na trombonie przekonuje, że potrafi latać i stać na trąbie. Przystojna Żyrafa odsłania swoją prawdziwą twarz – wrażliwej artystki, miłośniczki natury, beznadziejnie zakochanej w treserze. Potężny Lew pokazuje, jak może być straszny – nie tylko umie groźnie ryczeć, ale niestety próbuje też pożreć swojego opiekuna. Wszystkie trzy osobniki pięknie śpiewają – Żyrafa o miłości, Lew o odwadze, a Słoń o szczęściu…
czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)
Bilety: 20 zł

24 października (sobota), godz. 17:00, sala teatralna
JESIENNY KONCERT – Dziecięcy Zespół Góralski MALI HAMERNICY
Gościnnie wystąpią:
-Dziecięca Kapela Dudziarska z Orawskiej Polhory – Słowacja
-Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „KRAKOWIAK”
-Zespół Góralski „HAMERNIK”

Koncert poprowadzą: Monika Lassek i Aleksadra Kopeć
Kierownictwo Artystyczne Koncertu: Anna i Kazimierz Lassakowie
„MALI HAMERNICY” do tej pory dali 670 koncertów w kraju i za granicą. Odbyli 30 artystycznych wojaży zagranicznych.
Bilety: 30 zł

29 października (czwartek), godz. 10:00, sala teatralna
TRZY ŚWINKI – bajka muzyczna w wykonaniu Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina
„Trzy świnki” Roberta Dorosławskiego to swobodne przekształcenie znanej i bardzo lubianej opowieści, pochodzącej ze zbioru baśni braci Grimm.
Tytułowe świnki zachorowały na… nudę. Nie chcą się bawić z innymi zwierzętami, nie zamierzają także budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż… Pozostałe zwierzęta wpadają na pewien pomysł. Świnki trzeba przestraszyć! Obmyślają chytry plan. Owca przebiera się za wilka, a Krowa za smoka. Czy plan się powiedzie? Czy Świnki pokonają lenistwo i przestaną się wreszcie nudzić?
Bajka posiada dodatkowy walor edukacyjny – dzieci wraz z aktorami odkrywają tajemnice kuchni teatralnej.
Spektakl dla dzieci od 3 lat
Czas trwania spektaklu 1 godz. 20 minut (w tym 20 minut przerwy)
Plan żywy
Bilety 18 zł

18 listopada (środa), godz. 9:30, sala teatralna
PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK- Teatr Nowy z Zabrza
Było to bardzo dawno temu. Wasze mamusie nosiły wówczas jeszcze krótkie sukienki, a czesały się w warkoczyki z kokardkami albo obcinały włosy „na poleczkę”. Redaktorka „Płomyczka” umyśliła sobie wtedy, żebym koniecznie pisała opowiadanie o szkole, które ciągnęłoby się w pisemku przez cały rok, a bohaterem opowiadania miał być taki ludzik z drzewa czy też z gałganków. A ja wcale nie miałam ochoty o tym pisać! Co tu począć? Od czego jednak człowiek ma przyjaciół?!… Miałam taką siedmioletnią przyjaciółkę, Krysię. Nieraz naradzałyśmy się z Krysią, o czym by tu ciekawym do „Płomyczka” napisać. Myślę więc sobie: „Pójdę do Krysi, ona na pewno poradzi!” W dwa dni potem do moich drzwi – ktoś gwałtowanie zakołatał. Biegnę co tchu otworzyć – we drzwiach stoi Krysia. Oczy jej płoną, spod Beretu wygląda wiecheć czupryny, tornister pzerzucony przez jedno ramię.
-Już mam!… Już mam!…- krzyczy od progu.
I Krysia zdziera z pleców tornister, z tornistra wyjmuje piórnik, a z piórnika, moi kochani! – tyciusieńkiego ludzika jak ziarnko fasoli, z perkatym nochalkiem i odstającymi uszami. Stawia go sobie na dłoni o woła:
-Widzisz!… Teraz rozumiesz, z czego „on” będzie?!…
Kiwnęłam głową w zachwycie.
-Rozumiem. Z plasteliny!…
-A na imię będzie miał Plastuś!
Odtąd Plastuś stał na moim stole, a pamiętnik jego pisał się tak łatwo, jakby naprawdę on sam opowiadał w nim swoje przygody. Od tego czasu minęło wiele lat…
„Plastusiowy Pamiętnik” jest laureatem konkursu na najciekawszy spektakl Festiwalu Teatrów dla Dzieci Kraków 2015.
czas trwania: 1 godz. 30 minut (z przerwą)
Bilety: 18 zł