Odwaga daje siłę (odc. 5)

foto: www.shutterstock.com

Odważny jest ten, kto do utraty tchu broni swoich tez, czy ten, kto potrafi przyznać się do błędu? Odwaga cywilna jest tą wartością, która stwarza problemy przy próbie definicji. Często mylona jest z brawurą, podejmowaniem nadmiernego ryzyka i pewną zadziornością w zachowaniu.

O tym, czym jest odwaga cywilna w piątym odcinku cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” Maciej Orłoś rozmawia z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Nie rodzimy się odważni, uczymy się tego. Małe dziecko zdane jest na innych, dopiero poznaje świat i własne możliwości. My jako rodzice często nieświadomie nie pozwalamy dziecku na bycie odważnym. Krytykowanie, ośmieszanie, wątpienie w jego możliwości powodują, że maluch zaczyna wątpić w siebie i instynktownie się wycofuje. Podyktowane jest to najczęściej lękiem, który tkwi w nas. Nie chcemy, żeby nasza pociecha zrobiła sobie krzywdę. Powinniśmy jednak próbować stworzyć dziecku otoczenie, w którym będzie mogło bezpiecznie spróbować różnych rzeczy. Wiedza i doświadczenie to najlepsze podwaliny dla odwagi.

Odwaga cywilna jest trudna, bo w zasadzie jest jednoosobowa. To umiejętność przyznania się do błędu, ale też pokonanie lęku społecznego i bronienie swoich przekonań nawet przed większą grupą, która nie ma racji. Paradoksalnie takie zachowania często skutkują oskarżeniem o tchórzostwo. Kiedy dziecko nie chce brać udziału w zabawie, która obarczona jest zbędnym ryzykiem, zostaje wyśmiane przez rówieśników. Czy jednak faktycznie odważni są ci, którzy przystępują do zabawy tylko dlatego, że boją się odmówić?

Potrzeba nam odwagi, bo na naszych lękach żerują inni. Istnieje takie powiedzenie: „w grupie siła”. O ile taka grupa pozostawia nam pewną swobodę działania i myślenia. Inaczej jest jednak w gangach i młodzieżowych klikach, które wykorzystują potrzebę przynależności, ale nie znoszą sprzeciwu swoich członków. Zupełnie jakby najmniejsza nawet odmienność miała doprowadzić do rozłamu. Odważni ludzie nie boją się inności. Tam, gdzie nie ma szacunku i miejsca na dialog nie ma też odwagi.

Odwaga cywilna to przede wszystkim uczciwość. Akceptujemy nie tylko to, co w nas mocne i dobre, ale także swoje potknięcia i słabości. Potrafimy o nich szczerze mówić, bo wiemy, że to dzięki nim jesteśmy silni.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. Partnerem programu jest Fundacja PZU.

pzu-fundacja-abc

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY