Pokojowość – filar więzi (odc. 8)

foto: shutterstock.com

Przepychanki w kolejce do kasy, uliczny korek, poszturchiwania na szkolnym korytarzu… Takie codzienne, prozaiczne sytuacje mogą być dobrym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat pokojowości.

Tematem ósmego odcinka cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest pokojowość. Maciej Orłoś rozmawia o niej z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i Małgorzatą Strzałkowską, autorką książek dla dzieci.

Życzliwość i spokój kontra agresja. Pokojowość powinna stanowić kolejny filar relacji międzyludzkich. Zastanówmy się, jak wyglądałby świat, gdyby każdy kontakt z drugą osobą zaczynał się od agresywnych zachowań, choćby od krzyku. Czy w takiej atmosferze można skutecznie załatwić sprawę albo kogoś poznać i się z nim zaprzyjaźnić?

Pokojowość jest pewną postawą, którą prezentujemy w podejściu do innych ludzi. Wynosimy ją z domu. Uczymy się jej obserwując innych. Nasze nerwowe zachowania przenoszą się na dziecko, które także będzie przesadnie reagować na różne bodźce, nawet te niegroźne. Podwaliną dla pokojowości jest cierpliwość, łagodność, ufność i przyjazne nastawienie.

Nawet najbardziej pokojowo nastawieni ludzie odczuwają czasami złość. Jest ona naturalna i zdarza się każdemu. Tylko od nas jednak zależy, w jaki sposób ją wyrazimy. Jeżeli na codzień staramy się postępować pokojowo to nawet w sytuacjach trudnych nie krzywdzimy innych. Nauczmy tego nasze dzieci. Jeżeli nie jesteśmy w stanie powstrzymać pewnej nerwowości towarzyszącej złości wyjaśnijmy, czym jest spowodowane nasze zachowanie, żeby dziecko nie zaczęło obwiniać za nie siebie.

Wskazówki, jak dojrzale okazywać złość w audycji.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

pzu-fundacja-abc

Partnerem programu jest Fundacja PZU. 

PODOBNE ARTYKUŁY