Premiera spektaklu „Książę czy żebrak”

 

Na deskach Teatru Rampa trwają ostatnie przygotowania do najnowszej premiery. Na afisz wchodzi bowiem „Książę czy żebrak” – musicalowa inscenizacja powieści „Książę i żebrak” Marka Tweina w wykonaniu Teatru Muzycznego TINTILO.

Powieść „Książę i żebrak” Marka Twaina opowiada ciekawą historię nagłej „zamiany miejscami”
niezwykle podobnych chłopców żyjących w szesnastowiecznym Londynie. Jeden z nich to następca tronu Anglii, syn Henryka VIII, książę Edward Tudor, drugi zaś to syn rzezimieszka z londyńskiej dzielnicy nędzy Tom Canty. Dziwnym zbiegiem okoliczności są oni podobni do siebie jak dwie krople wody.

Książę czy żebrak - zdj.2Różni ich jednak charakter. Królewicz jest rozpuszczony przez bogactwo, w którym dorastał i zniechęcony ciągłymi rygorami dobrych manier zaś żebrak cierpi nędzę, z której z całych sił pragnie się wyrwać. Dla obu chłopców życie drugiego jest spełnieniem marzeń. Postanawiają więc zamienić się ubraniami…

Chłopięcy żart staje się początkiem tragedii – nierozpoznany książę w łachmanach zostaje wygnany z pałacu, a przerażony młody nędzarz musi sprostać obowiązkom przyszłego monarchy. Jak skończy się ta zamiana? Czy ktoś uwierzy w niesamowitą historię opowiadaną przez zrozpaczonych chłopców? Jedno jest pewne – obaj spojrzą na świat z zupełnie innej strony.

Od dnia pierwszej inscenizacji tego spektaklu w Teatrze Rampa minęło właśnie czterdzieści lat. Był to wówczas początek działalności teatralnej tej instytucji. Dzisiaj – po czterdziestu latach powraca z muzyczną adaptacją „Księcia i żebraka”, tym razem z udziałem dzieci i młodzieży Teatru Muzycznego TINTILO oraz aktorów zawodowych Teatru Rampa.
Jednocześnie tą premierą TINTILO rozpoczyna dwudziesty szósty rok swojej działalności.

O spektaklu oraz o Teatrze Tintilo w rozmowie z Iwoną Lisek – wiceprezes Fundacji Tintilo. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.

Spektakl „Książę czy żebrak” to niesamowicie barwna, muzyczna opowieść, z pięknymi kostiumami, poruszającymi piosenkami, bogatą scenografią i niezwykłą choreografią wspaniale komponującą się z grą świateł.

Adaptacja i reżyseria – Teresa Kurpias – Grabowska
Teksty piosenek – Teresa Kurpias – Grabowska
Kompozycje piosenek – Anna Bajak, Natalia Bajak
Muzyka instrumentalna i aranżacje – Marcin Kuczewski
Scenografia, kostiumy, opracowanie graficzne – Ilona Zajączkowska
Choreografia i ruch sceniczny – Santiagi Bello, Marcin Furga
Przygotowanie solistów i chóru – Anna Bajak, Natalia Bajak, Kamil Jaros

Premiera prasowa: 9 stycznia 2016 r. o godz. 16.00

Patronem medialnym spektaklu jest Radio Bajka
więcej na www.tintilo.com

 

 

Joanna Osmańska/Radio Bajka