Przyjaźń jest warta każdego wysiłku (odc. 10)

Tematem dziesiątego odcinka cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest przyjaźń. Maciej Orłoś rozmawia o niej z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i Małgorzatą Strzałkowską, autorką książek dla dzieci.

Pierwszych przyjaciół powinniśmy mieć już w dzieciństwie. Dzieci już w przedszkolu zauważają, że nie wszystkie osoby lubią tak samo i o jednych mówią: koleżanka, a o innych – przyjaciel. W dziecięcym rozumieniu przyjaciel to szczególnie bliska osoba, z którą lubimy spędzać czas i z którą łączą nas różne sprawy i sekrety, których nie dzielimy z resztą grupy.

Wspierajmy nasze dziecko w budowaniu przyjaźni. Stwórzmy odpowiednią atmosferę, interesujmy się, pytajmy, rozmawiajmy, tłumaczmy – czym jest przyjaźń, jakie zachowania jej towarzyszą. Mówmy o lojalności, pomaganiu sobie, zaufaniu i dochowywaniu tajemnic. Zaufanie jest podstawą każdej przyjaźni, niezależnie od wieku.

Przyjaźń wymaga wysiłku i zaangażowania z obu stron. Inaczej umiera. Nie ma mowy o przyjaźni jednostronnej. Przyjaciel pomoże nam zawsze, nawet jeśli będzie to tylko drobny gest lub kilka słów wsparcia. W przyjaźni, podobnie jak w miłości nie dokonujemy bilansu zysków i strat, nie liczymy, czy coś nam się opłaca. Siłę czerpiemy już z samego istnienia relacji.

Z audycji dowiesz się też, w jaki sposób dbać o przyjaźń.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

pzu-fundacja-abc

Partnerem programu jest Fundacja PZU. 

PODOBNE ARTYKUŁY