Robimy kalejdoskop! Eksperymenty w Popołudniowym Radiu Bajka

Kalejdoskop jest prostą zabawką, która zapewnia moc atrakcji! Jest to tekturowa lub drewniana rurka z lustrzanymi ściankami, w których odbijają się najczęściej kamyczki albo kawałki kolorowego szkła. Przy każdym ruchu drobiny zmieniają położenie. Dzięki temu możemy podziwiać nieskończenie wiele pięknych kombinacji. Prosty kalejdoskop można łatwo zrobić w domu!

Potrzebne będą:
– 3 prostokątne lusterka o takich samych wymiarach
– kolorowy brystol
– gruba, przeźroczysta folia
– przybory: flamaster, nożyczki, klej, taśma samoprzylepna
– koraliki w różnych kolorach

1. Przygotuj szablon kalejdoskopu – przy pomocy linijki na brystolu narysuj formę o takiej samej wysokości jak posiadane lusterka.  Do szerokości każdego z boków dodaj po pół centymetra. Nad środkowym prostokątem narysuj trójkąt równoramienny. Do każdej jego bocznej ściany dodaj pół centymetra. Na środku narysuj kółko, a następnie ostrożnie je wytnij. Na naszym rysunku przedstawiamy szablon dla lusterek o wymiarach 10 na 4 cm.

Kalejdoskop_1

2. Przyklej lusterka do ścianek kalejdoskopu. Kiedy klej wyschnie, złóż go delikatnie. Każdą ściankę przyklej najpierw do trojkąta u góry, a następnie do sąsiadującego boku.

3. Połóż kalejdoskop pionowo na folii i odrysuj flamastrem jego kształt. Dodaj po 2 cm do każdego boku. Potrzebne będą 2 takie trójąty.

4. Wycięte trójkaty zegnij według linii, tak jak przedstawiono to na obrazku. Wytnij rogi. Nasyp koraliki na jeden z trojkątów, a następnie przyłóż drugi, złóż boki razem i sklej je.

Kalejdoskop_2

5. Doklej foliowy trójkąt do drugiego końca kalejdoskopu. Ustaw przyrząd w kierunku światła. Przy każdym ruchu będziesz obserwować zmieniające się kształty. Udanej zabawy!