Robimy papeterię! Eksperymenty w Popołudniowym Radiu Bajka

foto: www.shutterstock.com

Produkcja papieru czerpanego

Przygotuj:
stare gazety, 2 miseczki, kawałek firanki z małymi oczkami, łyżkę, farby plakatowe, drewnianą ramkę na zdjęcia, plastikową deskę do krojenia, blender i pinezki.
Etapy wykonywania eksperymentu:
1. Gazety podrzyj na małe kawałki i wrzuć do miski. Poproś dorosłego, żeby zalał je wrzątkiem. Poczekajcie, aż woda ostygnie.
2. Przy pomocy osoby dorosłej wytnij prostokątny kawałek firanki (nieco większy niż ramka na zdjęcia). Rozciągnijcie go na ramce i umocujcie pinezkami.
3. Niewielkie porcje gazet wrzucaj do blendera i miksuj. „Papierową zupę” przełóż do drugiej miski. W celu zabarwienia papeterii do masy papierowej dodaj trochę farbki w wybranym kolorze. Jeśli chcesz, by papeteria miała również piękny zapach, dodaj kilka kropli olejku do aromaterapii.
4. Na przygotowaną ramkę z firanką nałóż kilka łyżek masy. Rozprowadź ją równomiernie, a następnie przyciskając papier łyżką do siatki, odciśnij  wodę.
5. Na ramkę połóż deskę do krojenia i ściskając, odwróć tak, by na spodzie znalazła się deska, na niej papier, zaś na wierzchu – ramka z siatką. Następnie delikatnie zdejmij ramkę, by nie zniszczyć papieru.
6. Odłóż deskę z papierem w ciepłe miejsce i poczekaj, aż wystygnie.
Powodzenia!