Samodyscyplina – droga do sukcesu (odc. 7)

foto: www.shutterstock.com

Jeżeli człowiek nie potrafi sam siebie przypilnować, czyli nie posiada samodyscypliny, ciężko mu w życiu osiągnąć zaplanowany cel. Samodyscyplina jest naszym wewnętrznym motywatorem, bodźcem pobudzającym do działania. 

Tematem siódmego odcinka cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest samodyscyplina. Na jej temat Maciej Orłoś rozmawia z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Małgorzatą Strzałkowską, autorką książek dla dzieci.

Samodyscyplina zaczyna się od dyscypliny nałożonej z zewnątrz, przez rodziców, przedszkole czy szkołę. Nie chodzi jednak o rozwiązania siłowe, które mają zmusić dziecko do zrobienia czegoś, o co jest proszone, tylko o działania oparte na miłości, mądrości i wzajemnym szacunku. To uczenie, a nie tresowanie.

Samodyscyplina wymaga od nas jasnego i precyzyjnego określenia celu. Już na etapie planowania powinniśmy wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Dzięki temu podejmiemy tylko te działania, które są niezbędne do osiągnięcia tego, co chcemy. Nie będziemy też tracić czasu na niepotrzebne aktywności.

Żeby osiągać wyznaczone cele potrzebna jest też wytrwałość. Mimo różnych przeciwności warto wytrwale dążyć do celu w sprawach dla nas ważnych.

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. 

pzu-fundacja-abc

 

Partnerem programu jest Fundacja PZU.

 

PODOBNE ARTYKUŁY