Słowo kocham nie wystarczy – więzi (odc. 16)

foto: www.shutterstock.com

Współczesny człowiek dorosły jest bardzo zajęty sobą. W relacjach z dzieckiem brakuje ciepła i czasu dla dzieci jest coraz mniej. A przecież wczesne dzieciństwo rzutuje na obraz człowieka na resztę życia.

Gościem Wojciecha Włodarczyka – gospodarza programu „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa” w Radiu Bajka była Irena Koźmińska, założycielka i prezeska Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Bardzo często złe doświadczenia z dzieciństwa długo nie dają o sobie znać, dopiero po wielu latach, kiedy jest się już człowiekiem dorosłym, te złe doświadczenia, które niejako zaszczepiliśmy dziecku zaczynają pracować i pracują przeciwko innym ludziom – powiedział gość Radia Bajka. Ta bezpieczna więź łącząca dziecko i rodziców zostaje zerwana. Zamiast niej pojawia się te złe więzi, i to są już pewnego rodzaju zmiany psychiczne i emocjonalne u dziecka a potem człowieka dorosłego.

Brak czasu dla dziecka

Dziś dorośli są bardzo zajęci swoimi problemami. Za takie ostrzeżenie dla rodziców niech posłuży przykład jednej rodziny w której kilkuletni syn tulił się do ojca, przymilał i mówił, że go kocha, a ojciec zajęty swoimi sprawami odtrącił dziecko, odepchnął chłopca i zupełnie nie odwzajemnił jego uczuć. Chłopiec zrozpaczony takim potraktowaniem wybiegł na ulicę i wpadł pod samochód. Ta sytuacja w jaskrawy sposób pokazuje co dzieci mogą czuć, jeśli nie ma ze strony rodziców zrozumienia, aprobaty czy akceptacji, nawet w pojedynczych sytuacjach – powiedziała Irena Koźmińska.

Rodzice tak naprawdę zabijają dzieci złym słowem, brakiem serdecznego kontaktu wzrokowego. Jeśli patrzymy na dziecko wrogo to jest to zabijanie w ratach. My nie zdajemy sobie z tego sprawy i to jest właśnie tragizm tej sytuacji, że rodzice bardzo często deklarują miłość, a dzieci tego nie czują bo tę miłość wyrażamy na własnych warunkach, kiedy nam pasuje, kiedy mamy chwilę czasu, a dzieci potrzebują jej stale.

Syndrom RAD – zespół zaburzenia więzi

Ciężką postacią zaburzeń więzi jest tzw. syndrom RAD. Pojęcie stosowane głównie przez psychologów, dziś używane coraz częściej. Kiedyś ten syndrom dotyczył głównie dzieci z domów dziecka, dzieci porzuconych w szpitalu, dzieci, które kołysały się jako niemowlaki, ale potem jako nieco starsze dzieci, zaczynały demonstrować pewne cechy składające się na obraz tego syndromu. Takie dzieci często łączy wspólna cecha – fascynacja złem, mają wielkie zainteresowanie złymi stronami życia

Te dzieci potrafią czarować innych, szczególnie obce osoby, natomiast są tyranami i potworami dla osób, które są im bliskie. Kiedyś dotyczyło to głównie dzieci z domów dziecka i z rodzin zastępczych czy adopcyjnych. Okazuje się, że dziś wiele normalnych rodzin trafia do poradni psychologicznych z takimi problemami. Są to rodziny w których rodzice żyją razem, ale jakby osobno, nie stanowiąc dla dzieci bezpiecznego portu.

Rodzice są bardzo zajęci, nie umieją stworzyć tych bezpiecznych więzi. Okazuje się także, że takie dzieci zachowują się okropnie, kradną, kłamią, zastraszają inne dzieci. Bardzo powszechne są dziś zaburzenia więzi w naszym świecie zachodnim, gdzie rodzice nastawieni są przede wszystkim na zarabianie, na robienie kariery, doskonalenie siebie. Rodzice muszą mieć świadomość, jak ważne jest to bycie z dzieckiem. Trzeba w domu zbudować pewną strukturę życia naszego i życia domowego, i żeby było dużo miejsca na dziecko – powiedziała gość Radia Bajka.

Warto zbudować sobie tzw. miękką poduszkę w postaci rodziny czy przyjaciół, którzy mogliby nas w trudnych chwilach wspomóc lub wyręczyć.

Nie ma dzieci złych od urodzenia

Złe cechy nabiera się przez złe doświadczenia z dzieciństwa. Cała psychologia współczesna mówi, że jeśli dziecko będzie miało bardzo złe doświadczenia z wczesnego dzieciństwa to uruchamiamy w nim pewną ścieżkę jego rozwoju. Dziecko przestaje ufać światu, często jest przygotowane do tego, aby zaatakować jako pierwsze, a nie być ofiarą bo takie miało wczesne doświadczenia z najbliższymi.

Więcej o w audycji „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa”.

Audycja „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa ” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!
Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

RB/JO