Spotkanie w muzeum

foto: www. pixabay.com

 

Stany Zjednoczone mogą pochwalić się zdumiewającą liczbą ponad 17 tysięcy muzeów. Część z nich to muzea tradycyjne, prezentujące twórczość artystyczną z różnych epok. Są wśród nich także muzea interaktywne dla dzieci w których można m.in. nakarmić smoka książką.

 

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Najstarszym i największym muzeum w USA jest Metropolitan Museum of Art. jego początki sięgają roku 1870. Sto dziesięć lat później zostało przeniesione do nowej, obecnej siedziby. W zbiorach tego muzeum znaleźć można malarstwo, rzeźbę, sztukę zdobniczą ze wszystkich epok z całego świata. Podzielono je tematycznie i obejmują m.in. dzieje sztuki światowej: malarstwa, sztuki użytkowej, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów i fotografii. Bogate zbiory malarstwa obejmują dzieła najsłynniejszych światowych twórców m.in. Giotta, Rembrandta, van Gogha, Moneta czy Bottivellego.

Ciekawym miejscem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych jest znajdujące się na Manhattanie, przy 79 ulicy i Central Park West Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Jest ono jednym z najbardziej innowacyjnych instalacji tego typu na świecie. Muzeum pełni ważną funkcję edukacyjną, a zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia zwiedzającym odbycie podróży w przestrzeń kosmiczną, oglądanie filmu o powstaniu kosmosu lub wzięcia udziału w pokazie w planetarium. Prawie pięć milionów zwiedzających odwiedza to interaktywne muzeum w ciągu jednego roku.

Ney York Hall of Science – powstało 1964 roku i ma do zaoferowania różnorodne, czasowe ekspozycje w postaci instalacji, malarstwa i wydarzeń. Wśród nich wiele dedykowanych jest całym rodzinom.
Perełką dla dzieci powinien być Scence Playground czyli naukowy plac zabaw, z interaktywnymi ekspozycjami zapewniającymi dzieciom w różnym wieku, rozrywkę i umysłową stymulację. Natomiast na wolnym powietrzu prezentowane są wystawy, które dotyczą tematyki kosmicznej: podróży w kosmos czy budowy rakiet.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – to galeria sztuki współczesnej założona przez pasjonata i kolekcjonera malarstwa Solomona R. Guffenheima. Jest ona prezentacją sztuki od impresjonizmu, po modernizm i sztukę współczesną. Budynek muzeum zaprojektował jeden z najważniejszych architektów XX wieku – Frank Lloyd Wright.

Children Museum of Manhattan – to muzeum zbudowane z myślą o najmłodszych bywalcach miejskich atrakcji. To pięciopiętrowy, interaktywny zespół instalacji i zabawek. Jedną z nich jest instalacja smoka, którego karmi się książkami, zaś na piątym piętrze usytuowana jest strefa zabawek wodnych, z których mogą korzystać jedyne dzieci zaopatrzone w kaftany wodoodporne. Warto wiedzieć, że dzieci poniżej 1. roku życia mają wstęp bezpłatny, natomiast w piątek w godzinach 17-20 wejście wolne mają wszyscy zwiedzający.

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata