Sprawiedliwość – trudna, ale potrzebna (odc. 9)

foto: Shutterstock.com

„Sprawiedliwość jest bardziej skomplikowaną wersją uczciwości. Jest wartością trudną, wymaga bowiem od człowieka, który pragnie ją stosować rozwiniętego sumienia, pewnej wiedzy i doświadczenia, a także mocnego postanowienia, że w stosunkach z innymi będzie się zawsze kierować zasadą obiektywizmu i dobrej woli”

Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska „Z dzieckiem w świat wartości”

Tematem dziewiątego odcinka cyklu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest sprawiedliwość. Maciej Orłoś rozmawia o niej z Ireną Koźmińską, założycielką i prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i Małgorzatą Strzałkowską, autorką książek dla dzieci.

Sprawiedliwość jest jedną z najbardziej społecznych wartości. Zachowania nią nacechowane są bowiem skierowane na innych ludzi, a nie na nas. Są to działania ściśle ukierunkowane. Nie istnieje coś takiego, jak sprawiedliwość natury czy klimatu. Nie możemy powiedzieć że niesprawiedliwy był los czy historia, tylko konkretni ludzie, którzy za pewne sprawy odpowiadali lub brali w nich udział.

Chociaż sprawiedliwość bywa trudna do wytłumaczenia to okazuje się, że maluchy dosyć wcześnie potrafią ją odczuwać. Odpowiada za to poczucie krzywdy. Dzieci są w stanie zaakceptować np. karę, jeżeli uważają, że na nią zasłużyły. Bardzo boleśnie odczuwają za to wszelkie przejawy niesprawiedliwości.

Dziecko uczy się bycia sprawiedliwym poprzez czyny, a nie nawet najlepsze definicje. Po raz kolejny to my jesteśmy przykładem i musimy dziecku własnym zachowaniem pokazać, że postępujemy sprawiedliwie. Rozmowa jest uzupełnieniem w chwilach, kiedy coś dla dziecka jest niejasne. Taka sytuacja może się zdarzyć, kiedy młodsze dziecko buntuje się, bo starsze rodzeństwo może później położyć się spać. Musimy potrafić wtedy wytłumaczyć, że sprawiedliwie nie zawsze znaczy po równo.

Niesprawiedliwość rodzi bardzo wiele uczuć, i dlatego bywa pamiętana przez lata. Po stronie poszkodowanego są to poczucie krzywdy, gniew, bunt, smutek, frustracja, dezorientacja, złość, chęć rewanżu lub zemsty. U niesłusznie wyróżnionych, ale pozbawionych skrupułów pojawia się poczucie bezkarności, pogarda dla innych, cynizm. U niesłusznie wyróżnionych, mających jednak poczucie sprawiedliwości -zakłopotanie, poczucie winy, zażenowanie, wstyd.

Dlatego tak ważne jest, żeby nie dopuszczać do niesprawiedliwości, a sytuacje sporne jak najszybciej wyjaśniać. Jak to robić dowiesz się słuchając audycji. 

Audycja „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy!

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

pzu-fundacja-abc

Partnerem programu jest Fundacja PZU.

PODOBNE ARTYKUŁY