Środek ciężkości: Eksperymenty w Popołudniowym Radiu Bajka

foto: www.shutterstock.com

Motyl na kwiatku
Do przeprowadzenia tego eksperymentu potrzebne będą: kartka sztywnego papieru (np. z bloku technicznego), nożyczki, kredki, duży ziemniak, patyczek do szaszłyków.

Narysuj na kartce kontur motyla: skrzydła, odwłok i zaostrzony dzióbek. . Możesz skorzystać z naszego gotowego szablonu dostępnego poniżej. Wytnij go nożyczkami i pokoloruj. Możesz poprosić o pomoc osobę dorosłą. Narysuj i wytnij także kolorowy kwiatek, który przyda się do ozdoby.

motyl

Spróbuj położyć motylka czubkiem na palcu wskazującym.

Motyla usadź dzióbkiem na kwiatku: wbij patyczek do szaszłyków zaostrzoną częścią w przepołowionego ziemniaka (gładką część potraktuj jako podstawkę), na patyczek nawlecz wycięty z papieru kwiatek, na szczycie połóż motyla.

Zobacz na zdjęciach jak wykonać to doświadczenie krok po kroku:

[vc_gallery type=”flexslider_fade” interval=”5″ images=”4966,4967,4968,4969,4970,4971,4972,4973″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” img_size=”medium”]

Jeżeli motyl siedzi na kwiatku – brawo! To znaczy, że prawidłowo wykonałeś zadanie!

Figury

Nasz drugi eksperyment jest łatwiejszy. Przygotuj kartkę sztywnego papieru, kredkę lub flamaster, linijkę i nożyczki.

Na kartce narysuj kilka figur, na przykład kwadrat, prostokąt i koło. Przy pomocy osoby dorosłej wytnij je. Weź linijkę, narysuj kilka linii przebiegających przez środek figury. Miejsce zetknięcia wyznacza ich środek ciężkości. Zobacz jak to wygląda na naszych zdjęciach!

21 22