Świat amerykańskich bajek

foto: www. pixabay.pl

Kiedy myślimy o bajkach amerykańskich, błyskawicznie niczym klatki na taśmie filmowej w naszych myślach zaczynają przesuwać się niezliczone postaci z animacji Walta Disneya na czele z niezrównaną Myszką Miki, Kaczorem Donaldem czy Goofym. Drugie Śniadanie z Radiem Bajka poświęcone było jednak nie tylko najpiękniejszym amerykańskim filmom animowanym, lecz również literaturze rozwijającej dziecięcą wyobraźnię, a wśród nich zarówno amerykańscy klasycy jak i bliscy dzieciom współcześni bohaterowie.

Amerykańska klasyka literatury dziecięcej to przede wszystkim Mark Twain i jego najbardziej znane powieści m. in. Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka oraz Książę i żebrak.

fot. wikipedia
fot. wikipedia

 

Przygody Tomka Sawyera to seria, której początki sięgają roku 1876. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1901 roku. W powieści, której głównym wątkiem są przygody chłopca żyjącego w małym miasteczku. Mark Twain ukazuje tu ówczesne życie i obyczajowość.

Natomiast Książę i Żebrak to powieść przedstawiająca historię nagłej „zamiany miejscami” niezwykle podobnych chłopców: dziedzica tronu księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VI i żebraka Toma Canty’ego.

 

 

Powieść ta, mimo iż napisana została ponad 130 lat temu wciąż jest aktualna i bliska współczesnym młodym czytelnikom. Dowodem tego jest chociażby teatralna adaptacja tej powieści. Już niebawem bo w grudniu br. na deskach Teatru Rampa odbędzie się premiera spektaklu Książę czy żebrak. Spektakl powstały na motywach powieści Książę i żebrak w wykonaniu Teatru Muzycznego Tintilo będzie miał formę musicalu. O powodach wyboru tej właśnie powieści oraz o pracy nad spektaklem mówi gość Radia Bajka – Iwona Lisek – wiceprezes Fundacji Tintilo. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.

literatura amerykańska dla dzieciW rozważaniach nad literaturą amerykańską dla dzieci, nie może zabraknąć najsłynniejszej bajeczki Dr. Seussa pt. Kot Prot. Ta złożona zaledwie z 220 podstawowych słów bajeczka zapoczątkowała popularną w Stanach Zjednoczonych serię książeczek do nauki czytania. Książka napisana jest z niezwykłym wyczuciem dziecięcej psychiki, a zamieszczony na końcu polskiego wydania oryginalny tekst z podkreślonym rytmem wiersza, ułatwia dzieciom naukę języka angielskiego.

 

Warto wspomnieć także o słynnej amerykańskiej serii detektywistycznej dla dzieci i młodzieży Przygody Trzech Detektywów autor Andy Chandler. Trzej główni bohaterowie – młodzi detektywi przenoszą czytelnika w świat wielkiej przygody w której spontaniczność, brawura i talent ścierają się z przestępczością i tajemnicami ludzkich podłości.

fot. wikipedia
fot. wikipedia

 

Na liście książek amerykańskich dla dzieci, których nie może zabraknąć w domowej biblioteczce koniecznie powinien się znaleźć klasyk Czarnoksiężnik z Krainy Oz aut. Frank Baum.

Ta wydana w 1900 roku w Chicago powieść, była pierwszym utworem fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej i jest zaliczana do klasyki światowej literatury dla dzieci. Czarnoksiężnik z Krainy Oz był wielokrotnie ekranizowany i wystawiany na scenie. Pierwsza adaptacja sceniczna miała miejsce już w 1902 roku.

 

 

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata