Sztuka Francji

 

Podróż po Francji z Radiem Bajka kończymy przechadzką po francuskim teatrze i operze. Słuchamy zatem francuskiej muzyki i rozmawiamy o jej historii, a także wspominamy o najnowszych muzycznych trendach. Zaglądamy też do świata francuskiego kina.

Każdy kraj ma swój styl w sztuce. Francuski styl w dziedzinie filmu jest szczególnie charakterystyczny. Tematy podejmowane w filmach wiele mówią o kulturze francuskiej i o społeczeństwie, a przede wszystkim o tym, co jest dla społeczeństwa najważniejsze. Po świecie francuskiej sztuki oprowadza nas nasz gość – Virginie Little.

Francuzi, podobnie jak Polacy, bardzo lubią muzykę. Nasz gość Virginie Little, opowiedziała nam o najpopularniejszej obecnie muzyce we Francji. Pytanie o muzykę zadała Marysia – Słuchaczka Radia Bajka.

Bardzo popularną formą czytania książek we Francji są audiobooki. Wielu autorów książek posiada wersje czytane swoich dzieł. A kto we Francji króluje wśród autorów literatury dziecięcej? To nazwisko jest znane słuchaczom Radia Bajka :-)

Czy opera i teatr są popularne we Francji, i jaki rodzaj sztuki na scenie wybierają Francuzi najczęściej? Wolą sztukę nowoczesną czy klasyczną? Pewne jest, że największy wybór spektakli oferuje miłośnikom sztuki – Paryż. W stolicy trzeba rezerwować bilety na długo przed spektaklem.

Maurice_Ravel_1912

 

Ważnym nazwiskiem w świecie francuskiej muzyki klasycznej jest Joseph-Maurice Ravel – ur. 7 marca 1875. zm. 28 grudnia 1937. To francuski pianista, kompozytor, przedstawicielem impresjonizmu. Większość jego dzieł to pieści i utwory fortepianowe, ale w dorobku ma także utwory orkiestrowe z których najbardziej znanym jest Boléro. Jego styl muzyczny charakteryzował się subtelną rytmiką.

 

Jak dzieci postrzegają francuską sztukę? Czym dla nich jest? Co warto zobaczyć, w czym warto uczestniczyć będąc we Francji? Gdzie warto wybrać się będąc we Francji z dzieckiem. O tym nasi goście Pani Elżbieta Sobańska w towarzystwie Zosi i Helenki.

Źródło informacji i foto: wikipedia.org

Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata