Teatr Niewielki dla małego widza

„Kółko i kwadrat” spektakl Teatru Niewielkiego wciąż zachwyca kolejnych, młodych widzów. Przedstawienie w zabawny i ciekawy sposób wprowadza małych miłośników sztuki na scenie, w świat nieco zwariowanej geometrii.

Scena Teatru Niewielkiego jest kameralna i niewielka, a aktorzy występują blisko widowni wchodząc z nią w bardzo bliski kontakt. Dzięki temu dzieci koncentrują uwagę na wszystkim co dzieje się na scenie. Tradycyjna forma teatru ze sceną i widownią w oddali nie sprawdziłaby się w przypadku spektakli dla maluchów, ponieważ małe dzieci koncentrują uwagę na przedmiotach, które są blisko nich – powiedziała Maria Szajer – reżyserka i autorka scenariusza.

Powstał więc niewielki teatr, z niewielką sceną i niewielkim foyer w sam raz dla małych widzów. Od samego progu teatru widać, że jest to teatr dla dzieci. Zdradzają to kolory, zabawki, kredki, książki, ale także wigwam, w którym dzieci mogą się bawić. Warto więc przyjść do teatru wcześniej, aby przed spektaklem stworzyć dziecku okazję do zabawy z rówieśnikami.

Spektakl prowokuje do myślenia

Pracując nad spektaklem „Kółko i kwadrat” twórcy chcieli poniekąd zachęcić i sprowokować widza do myślenia. Nie jest to trudny spektakl, ale daje możliwość uruchomienia pewnych procesów myślowych u najmłodszych – powiedziała Maria Szajer. Dzieci obserwują w spektaklu różnice pomiędzy kółkiem i kwadratem, zaczynają je dostrzegać i uczą się dostrzegać geometryczne kształty w otaczającej je rzeczywistości. Obserwują też, że przedmiot, który jest bardzo prosty, może opowiedzieć jakąś ciekawą historię, znaną dzieciom z ich własnego doświadczenia – dodała reżyser.

Spektakl ten opiera się dokładnie na tym, na czym opiera się zabawa dzieci. Dzieci biorą przedmiot, i wymyślają sobie w głowie historię wokół tego przedmiotu. Zwykły patyk w wyobraźni dziecka może być czymś niezwykłym.

Kółko i kwadrat – Maria Szajer o spektaklu

Kółko i kwadrat to spektakl o różnicach pomiędzy nami wszystkimi i o tym, że trzeba znaleźć kompromis i porozumienie – powiedział Mateusz Mikołajczyk, odtwórca roli Kółka.
Wydaje się, że jest to też spektakl o rywalizacji tymczasem dorosły widz, może znaleźć jakąś metaforę na swoje dorosłe życie, na to jak kobiety i mężczyźni ze sobą rywalizują i nie mogą dojść do porozumienia, a tak naprawdę chodzi o tę wymianę energii, która później doprowadza do dialogu – dodała Julia Mańkowska – grająca rolę Kwadratu.

Praca nad tym spektaklem była dla aktorów ciekawym doświadczeniem od strony warsztatowej ponieważ aktorzy prawie nie rozmawiają ze sobą na scenie. Pojawiają się zaledwie pojedyncze słowa, a wszystkie inne reakcje dźwiękowe to efekt relacji pomiędzy bohaterami czyli Kołem i Kwadratem – powiedziała Julia Mańkowska.

Posłuchaj co o spektaklu mówią aktorzy-Julia Mańkowska, Mateusz Mikołajczyk i Mateusz Wądrzyk

Kółko i kwadrat – aktorzy o spektaklu

„Kółko i kwadrat” to spektakl skierowany do widzów od pierwszego do szóstego roku życia. Na sali teatralnej młody widz usiądzie na wygodnym schodkowym podeście i kolorowej poduszce, a po zakończeniu spektaklu maluch może wejść na scenę i pobawić się rekwizytami.

„Kółko i kwadrat” to pierwszy spektakl Teatru Niewielkiego. Na czerwiec zaplanowany jest spektakl „Dobranoc Jaśku”.

Teatr Niewielki mieści się w Soho Factory w Warszawie przy Mińskiej 25.
Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer
Występują: Julia Mańkowska, Mateusz Mikołajczyk, Mateusz Wądrzyk
Konsultacja choreograficzna: Magdalena Dębicka

Premiera: maj 2015
Czas trwania: 30 min + 15 min. zabawy
Wiek: 1+

Joanna Osmańska