Teatr Niewielki – Premiera „Dobranoc Jaśku”

mat. promocyjne

Wraz z początkiem wakacji odbyła się premiera spektaklu dla małego widza „Dobranoc Jaśku”. To propozycja dla widzów od 1 – 5 roku życia. Podczas uroczystej premiery Radio Bajka spotkało się z Marią Szajer – reżyserką spektaklu i Julią Mańkowską – odtwórczynią głównej roli.

Joanna Osmańska: Poznałyśmy się tuż przed premierą spektaklu „Kółko i kwadrat” , a wczoraj mieliśmy okazję obejrzeć premierowy pokaz spektaklu „Dobranoc Jaśku”. Mam wrażenie, że są to dwa zupełnie inne spektakle, różni je dynamika i praca aktorska.

Julia Mańkowska: „Kółko i kwadrat” to był pierwszy spektakl, który realizowaliśmy w Teatrze Niewielkim, a „Dobranoc Jaśku” to nasze drugie przedstawienie i faktycznie te spektakle różnią się pod wieloma względami. Przede wszystkim w „Kółku i kwadracie” gra dwóch aktorów, a w „Dobranoc Jaśku” gram sama. To piękna przygoda bo spotkanie z monodramem to zupełnie inna materia niż spektakl, w którym pracuje kilku aktorów. Przygoda była piękna, i choć zajęła sporo czasu to wszystko przykuliśmy na efekt, który mam nadzieję będzie cieszył oczy i serca małych widzów, ale także dorosłych widzów. Z tego co widzę i słyszę dorośli odczuwają taką przyjemność i radość z patrzenia na przepiękną scenografię i z poznawania historii zawartej w spektaklu „Dobranoc Jaśku”.

Oba spektakle różni dynamika. „Dobranoc Jaśku” to spokojny spektakl przytulanka, który ma dostroić dzieci na przyjemny czas, który spędzają w świecie wyobraźni, a „Kółko i kwadrat” jest pełen dynamiki, zwrotów akcji, tego, że co chwila spotyka nas nowa przestrzeń geometryczna, tego, że jest element rywalizacji między aktorami, dominacja symbolu – kółko czy kwadrat. Te spektakle różnią się przede wszystkim energią lecz każda z tych energii jest wyjątkowa i warta poznania.

mat. promocyjne
mat. promocyjne

J.O. „Dobranoc Jaśku” to tak jak wspomniałaś monodram, ale czasami próbuje się odezwać taki mały, niesforny Jasiek …

J.M. To prawda w „Dobranoc Jaśku” jest tak naprawdę wielu bohaterów i chociaż aktorka jedna, ale z bogatą wyobraźnią, która czyni cuda. Czyli tworzy z przedmiotów codziennego użytku swoich przyjaciół czyli Panią i Pana Poduszkę, Panią Kołdrę, misie, gitarę i oczywiście tytułowego Jaśka, który jest jej najlepszym przyjacielem i który ciągle prowokuje ją do zwariowanych przygód wieczornych podczas gdy powinni już spać, a Jasiek naszej bohaterce nie daje spać i robi wszystko, żeby odciągnąć ją od snu.

Rozmowa z Marią Szajer – pisarką, autorką scenariusza i reżyserką spektaklu „Dobranoc Jaśku”.

J.O. Najnowszy spektakl „Dobranoc, Jaśku” przedstawia tę codzienną czynność, za którą maluchy nie zawsze przepadają. Czy sztuka ma sprawić, że drzemka malucha lub sen wieczorny mogą nabrać dla dzieci innego, lepszego znaczenia po obejrzeniu spektaklu?

Maria Szajer : Teatr Niewielki nie ma i chyba nie będzie miał zapędów moralizatorsko-wychowawczych. Chcemy sprawiać radość dzieciom, rozbudzać ich wyobraźnię i pokazywać, że świat jest pełen rzeczy “o których nie śniło się filozofom”. Innymi słowy – pełen cudów. Jeśli przy okazji okaże się, że coś, za czym nie przepadają, stanie się dla nich milsze i przyjemniejsze – tym lepiej.

W spektaklu “Dobranoc, Jaśku!” głównym bohaterem jest zwyczajny jasiek, czyli mała poduszka. To samo w sobie jest już niezwykłe. Jasiek jest małym łobuziakiem, który wymyśla coraz to nowe sposoby na to, by moment zasypiania odsunąć jak najdalej. Nie pomaga czytanie bajek, śpiewanie kołysanek, lulanie, dawanie “piciu”, włączanie i wyłączanie lampki, nawet taniec Pani Kołdry! Maluchy mogą się z Jaśkiem utożsamiać, bo dobrze znają wszystkie sytuacje i rekwizyty z własnego życia. Tylko że w wykonaniu śmiejącej się poduszki to dopiero jest ciekawe!

J.O. Teatr Niewielki może być dla niektórych dzieci pierwszym teatrem jaki odwiedzili w swoim życiu. W jaki sposób młody widz będzie oswajany z teatrem?

Teatr Niewielki powstał specjalnie dla najmłodszej, “najnajowej” widowni, czyli dzieci w wieku 1-6. Wszystko u nas jest na miarę maluchów. W naszym foyer jest pełno fajnych zabawek i książek, mamy zygzakowaty dywan do zabawy, wigwam i żółte kanapy. Przez żółciutkie jak cytryna drzwi wchodzi się na kameralną salę teatralną – są tam niskie podesty z poduchami, na których maluchy siedzą blisko sceny i doskonale widzą wszystko, co na niej się dzieje. Widownia jest przeznaczona na maksimum 40 widzów, bo małe dzieci muszą być blisko aktorów i nie czują się dobrze w wielkim tłumie. To, że po spektaklu mogą wejść na scenę, dotknąć rekwizytów, wejść w bezpośrednią interakcję z aktorami, też jest dla nich bardzo ciekawe i ważne. Przy okazji spektaklu “Dobranoc, Jaśku!” zaproponowaliśmy jeszcze dodatkową zabawę, która może sprawić, że nawet te najbardziej nieśmiałe dzieciaczki poczują się u nas bardziej “jak w domu”. Prosimy bowiem, by przynosiły do teatru swoje, jak je nazywamy “Przytulaki”, by pomóc Jaśkowi zasnąć. Dzieci i ich Przytulaki oglądają więc razem spektakl i jest im raźniej z tego powodu…

J.O. Na scenie zobaczymy Julię Mańkowską, którą bywalcy Teatru Niewielkiego znają ze spektaklu „Kółko i kwadrat” oraz Paulinę Klimaszewską, którą młodzi widzowie mieli okazję poznać oglądając jeden z programów telewizyjnych dla dzieci. Co zdecydowało o doborze takiej obsady? Czy Julia i Paulina mają szczególny dar poskramiania łobuziaków, którzy nie chcą zasnąć?:-)

Julia i Paulina zostały wybrane w castingu, który zorganizowaliśmy przed otwarciem teatru, szukając obsady do naszych dwóch pierwszych przedstawień. Są bardzo różnymi osobami i aktorkami, i dla dorosłej widowni, szczególniej tej, która ma zacięcie krytyczno-teatralne – na pewno byłoby ciekawe zobaczenie spektaklu raz w jednym, raz w drugim wykonaniu. Julia, która zagrała przedstawienia premierowe, jest wulkanem energii, iskierką i małym chochlikiem… Paulina natomiast jest pełna spokoju i naturalnej “macierzyńskości”. To, co je obie predysponowało do zagrania tej roli to ciepło, którym w sposób naturalny emanują. Obie mają wspaniałe podejście do dzieci, obie też, oprócz wykształcenia aktorskiego wnoszą do naszego teatru dodatkowe istotne umiejętności i wartości – Julia jest pedagogiem i logopedą, a Paulina – psychologiem klinicznym. Wkrótce w naszym Teatrze Niewielkim, jak tylko “ogarniemy się” po zamieszaniu premierowym, na poważnie weźmiemy się za organizowanie warsztatów i zajęć, które obie nasze panie będą prowadziły. Julia aktorskie dla dzieci, a Paulina rozwojowo-terapeutyczne dla kobiet w ciąży i mam. Te ostatnie ruszą pod koniec sierpnia/na początku września, ale można się już na nie zapisywać. Zainteresowane mamy zapraszamy na naszą stronę teatrniewielki.pl do działu Warsztaty, gdzie można przeczytać więcej informacji.

Od teatru przeszliśmy do psychologii, ale wszystko to się łączy. Wielką misją Teatru Niewielkiego jest bowiem sprawienie, by kawałek świata, który sami tworzymy wokół naszych dzieci, był jak najlepszym kawałkiem świata. Pełnym miłości, radości i magii.

Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer
Scenografia: Klementyna Frydrych
Muzyka: Paweł Zawiślak
Występują: Paulina Klimaszewska/Julia Mańkowska

Premiera: 4 lipca
Czas trwania: 30 min. + 15 min. zabawy
Wiek: 1-5

Patronat medialny Radio Bajka

Joanna Osmańska