Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Seedecznie zapraszamy na kolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych, podczas których dzieci uczą się, bawią i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

Podczas najbliższych zajęć (7.11) oprócz zabaw z improwizacjami i książkami, pojawią się elementy tańca i brzmienia greckich instrumentów (buzuki, baglama).

Muzycznym gościem będzie super duet: pianistka, kompozytorka i tancerka Dagny Baczyńska-Kissas oraz kompozytor i multiinstrumentalista Georgios Kissas.

Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i aktor Grzegorz Ociepka.

Oprócz improwizaji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Zapraszamy dzieci w wieku 3-5 lat oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom towarzyszą ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny – ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem warsztaty@artdecogroup.eu

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy

Prowadzący warsztaty:
Dagny Baczyńska-Kissas – pianistka kompozytorka i tancerka
Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Ma w dorobku solowe płyty pianistyczne i liczne artykuły teoretyczne.
Jest laureatką Międzynarodowego Multimedialnego Konkursu „Chopin XXI wieku” w Niepokalanowie (2011) za płytę z recitalem chopinowskim i autorską choreografią baletową do muzyki Chopina oraz IX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2014″ za płytę ze swoimi kompozycjami w autorskim wykonaniu. Uczestniczyła w wielu konkursach pianistycznych, m.in. dwukrotnie w Konkursie Chopinowskim. Koncertuje w kraju i zagranicą.

Georgios Kissas – kompozytor i multiinstrumentalista
Kompozytor, multiinstrumentalista i poeta. Kształcił się w Grecji (fortepian, harmonia i kontrapunkt) oraz w Polsce (kompozycja u prof. W. Kotońskiego, Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie). Jego utwory solowe, kameralne i orkiestrowe są wykonywane w Polsce i Grecji.
Od wielu lat zajmuje się rekonstrukcją muzyki starogreckiej i bizantyjskiej, grecką muzyką ludową oraz europejską muzyką średniowiecza i renesansu. Gra na greckich instrumentach tradycyjnych, jak buzuki, tzoura i baglama.
Wraz z zespołem „Olympos” wykonuje muzykę ludową pochodzącą z różnych regionów Grecji.
Od 2007 roku mieszka i pracuje w Warszawie.

Małgorzata Kołcz – kontrabasistka, animatorka warsztatów
Ukończyła AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Jako muzyk orkiestrowy występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami (MTM im. Jana Kiepury, Warsaw Camerata, Polską Orkiestrą Radiową).
Jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując, organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą (Warszawski Letni Festiwal Nowego Miasta, „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, „Audio Stage”, „Muzyka współczesna nie gryzie”, „Opowiedz mi bajkę”, „Via hominis, via caelestis”). Jest inicjatorką warsztatów iprowizacji dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”.

Grzegorz Ociepka – aktor
Jego twórczość od początku związana jest z teatrem dla dzieci. Był aktorem m.in. Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, Teatru Animacji w Poznaniu i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.
W licznych spektaklach  wcielał się w postaci Świętego Piotra, Człowieka na Księżycu, Kubusia Puchatka, ojców, medyków, staruszków, a nawet potwornego Kalibara – syna wiedźmy w „Burzy” Szekspira.
Ponadto sam reżyseruje sztuki teatralne, jest autorem scenariuszy i spektakli dla dzieci, na przykład „Recepta na odwagę”, „O Złotym Dzwonku Świętego Mikołaja” czy „Witaminowa przygoda”.
Od ponad 20 lat prowadzi swój własny teatr „Promyk”. Prowadzi też warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy z różnymi instytucjami , jak Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu czy poznańskie Centrum Sztuki Dziecka.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Powstało w 1923 roku. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji zrzeszającej ponad 40 państw, afiliowanej przy UNESCO. PTMW zajmuje się popularyzacją współczesnej twórczości kompozytorskiej, to najstarsze stowarzyszenie tego typu w Polsce. Jego członkami są wybitni kompozytorzy , wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki. Współzałożycielem i pierwszym prezesem PTMW był Karol Szymanowski.