Wielcy Polacy – Adam Mickiewicz

 

Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj – urodził się 24 grudnia w Zaosiu koło Nowogródka, zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu. Był polskim poetą, działaczem politycznym, publicystą, tłumaczem, filozofem, działaczem religijnym, mistykiem, organizatorem i dowódca wojskowym, a także wykładowcą akademickim.

 

A. Mickiewicz, rękopis "Romantyczność"
A. Mickiewicz, rękopis „Romantyczność”

Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej. Należy do grona Trzech Wieszczów. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego.W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France.

Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Narodowy poeta Polski, Litwy i Białorusi. Działacz niepodległościowy.

 

Wiersze Adama Mickiewicza zainspirowały Hanię obecną na warsztatach do napisania własnego wiersza. Hania ma 6 lat i jest uczennicą klasy „O” Szkoły Nr 173 im. Górników Polskich w Starej Miłosnej:

Nadeszła Pani Jesien

Spadają liście z drzew
Kasztanów pełna kieszeń
Nazbieraj ich ile chcesz
Jesień jesień 
Kolory wokół nas
Jesień jesień
Na spacer nadszedł czas
Wiatr mocno dmucha
A liście tańczą w krąg
Jesienna zawierucha
Wprost wpada nam do rąk
Jesień jesień
Kolory wokół nas
Jesień jesień
Na spacer nadszedł czas

Więcej o Adamie Mickiewiczu w audycji „Wielcy Polacy”. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji!

 Wielcy_Polacy_logo