Wielcy Polacy – Stanisław Lem

 

Stanisław Lem – urodził się 12 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 r. w Krakowie.
polski pisarz, filozof i futurolog, przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej, z wykształcenia lekarz. Jego twórczość orbitowała wokół tematów związanych z rozwojem nauki i techniki, natury ludzkiej, możliwości porozumienia się istot inteligentnych czy miejsca człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat.

Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na światową literaturę SF.

Warsztaty na temat życia i twórczości Stanisława Lema zainspirowały dzieci do napisania książeczek swojego autorstwa:

Książeczki 1

Książeczki 2

 

 

Jako autor fantastyki zadebiutował opublikowanymi w Tygodniu Powszechnym opowiadaniami Obcy, Ogród ciemności i Dzieje jednego odkrycia.

Gdy Stanisław Lem pisał o cyfrowych książkach, twórcy ekranów dotykowych chodzili w pieluchach. W powieści „Powrót z gwiazd” wydanej w 1961 r. Lem opisał wynalazek podobny do dzisiejszych ekranów dotykowych wykorzystywanych w czytnikach książek (elektronicznych) i tabletach czy smartfonach.

Więcej o Stanisławie Lemie w audycji „Wielcy Polacy”. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji.

 Wielcy_Polacy_logo