Wieża Eiffla oczami dzieci

fot. shutterstock

 

Dzieci zapytane o pierwsze skojarzenia z Francją zazwyczaj zgodnie wymieniają: Paryż, wieżę Eiffla, żaby, ślimaki i Dzwonnika z Notre Dame. Ale czy wiedzą jak odnaleźć ten kraj na mapie i jak wygląda jego flaga? Czas Drugiego Śniadania z Radiem Bajka spędzili z nami wspaniali goście z Przedszkola Nr 381 w Warszawie.

Grupa "Rybki", Przedszkole Nr. 381 w Warszawie
Grupa „Rybki”, Przedszkole Nr. 381 w Warszawie

Czy pięciolatki wiedzą z czego zbudowana jest wieża Eiffla? Posłuchaj rozmowy Martyny Chuderskiej z naszymi gośćmi.

Dzieci są świetnie zorientowane jak wygląda flaga Francji. Podczas wizyty w naszym studiu, wykonały wspaniałe prace plastyczne. Postanowiliśmy więc uwiecznić te małe, wielkie dzieła :). A oto efekty ich pracy.

56

 

 

 

 

 

 

Symbolem Paryża i Francji jest wieża Eiffla. Jest ona najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie. Jej wysokość wynosi 300,5m, wraz z anteną 324m. Żelazna dama stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego.

Budowla ta od początku swojego istnienia przyciągnęła do siebie blisko 230 milionów turystów z całego świata. Wieżę z okazji Wystawy Światowej zaprojektował Gustaw Eiffel. Budowa rozpoczęła się w 1887 roku i trwała dwa lata.

Konstrukcja wieży wsparta jest na czterech podstawach o boku 25 m każda. Na wysokościach 57,63 m, 115,73 m i 276,13 m znajdują się tarasy widokowe. Zajmuje obszar kwadratu o boku 125 m. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni.

Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury[. Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6 – 7 cm. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów. Jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami, wynosi około 10 000 ton.

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

barwyswiata