Wpływ mediów na psychikę i postawy dzieci i młodzież cz.2 (odc. 26)

foto: www.shutterstock.com

Wiele mówi się o złym wpływie mediów elektronicznych na psychikę i postawy dzieci i młodzieży. Media promują często niewłaściwe wartości, które potrafią potem zdominować świat małego użytkownika. O tych zagrożeniach, ale także o sposobach na radzenie sobie z nimi Wojciech Włodarczyk rozmawiał w audycji „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa”.

Gośćmi były Irena Koźmińska – założycielka i prezeska Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i Małgorzata Chojecka – koordynatorka kursów on-line w internetowym kursie mądrego wychowania.

Przemoc w mediach

Ilość aktów przemocy w kreskówkach emitowanych w kanałach dla dzieci jest większa niż w produkcjach dla dorosłych. Często rodzice dają się nabrać na to, że jest to kanał lub program dla dzieci i żyją w nieświadomości. Gdyby usiedli i posłuchali jakie teksty zawierają niektóre z tych programów to mogliby się nieco zdziwić. Nie dalej jak trzy lata temu w jednym z programów dla dzieci było powiedziane, że starzy ludzie śmierdzą i trzeba ich po prostu zniszczyć i wyciąć bo przeszkadzają młodym na tym świecie – powiedziała Irena Koźmińska.

Jeśli więc taki przekaz idzie do przedszkolaków to trafia to na podatną glebę i trudno, żeby to dziecko bez mądrego dorosłego, który mu to odpowiednio zinterpretuje, ale przede wszystkim nie pozwoli na przyszłość oglądać tak toksycznych programów to ten dzieciak, oglądający takie programy będzie miał przekonanie, że ci starzy to faktycznie tylko zaśmiecają nam planetę – dodała prezeska fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wspólny spacer po internecie

Tu dochodzimy do tematu jak sobie z tym radzić. Otóż trzeba być razem z dzieckiem czyli niekoniecznie oglądać razem wszystkie bajki, ale zorientować się jakiego typu produkcje ma dany kanał bo przecież na szczęście to nie jest tak, że wszystkie te bajki nie nadają się do oglądania. Jeśli chodzi o internet to on był stworzony jako forma intranetu czyli pewna grupa mogła z niego korzystać. Twórcy internetu nie przewidzieli, że on się rozleje na cały świat, wybuchnie i, że nawet malusieńkie dzieci będą miały do niego dostęp. Dlatego te pierwsze spacery po internecie, podobnie jak spacery na świeżym powietrzu muszą odbywać się razem z rodzicem – powiedziała Małgorzata Chojecka.

Wartości promowane w mediach mogą być dla dzieci i młodzieży niebezpieczne. Młodzież bardzo chce się podobać w związku z tym powstaje szereg tego typu zjawisk, że dopasowują się do pewnych kanonów „piękna”, które są promowane.
Jest także nowe zjawisko polegające na przekazywaniu sobie przez media elektroniczne zdjęć roznegliżowanych, o treści erotycznej, zdjęć, filmów o treści nawet pornograficznej. Są to nagrania i zdjęcia prywatne, ale w sieci pozostaną na zawsze bo w niej nic nie ginie.

Zarówno nauczyciele pracujący z młodzieżą jak i rodzice nie muszą być bezradni. W sieci znaleźć można szereg pomocnych materiałów. Dla przykładu na stronie Fundacji Dzieci Niczyje jest zakładka „Dziecko w sieci”, a w niej materiały zarówno dla rodziców, profesjonalistów i dla dzieci, ale także kompendium wiedzy jak dziecku przekazywać różne informacje o tym jakie zagrożenia mogą być w internecie. Są też filmy, piosenki, materiały audio i scenariusze zajęć – dodała Małgorzata Chojecka.

Cała kultura stała się nastawiona na sex i takie pobudzenie seksualne dosłownie wycieka w filmów, z różnych programów. Trzeba więc dbać o system wartości, który opiera się na dobrej relacji z dzieckiem bo ono będzie się stosować do naszych zaleceń czy rad wtedy, kiedy będzie czuło się kochane. Ważne jest, aby okazywać mu miłość w taki sposób, aby dziecko czuło to i rozumiało. Dla dziecka szalenie ważne jest zaangażowanie rodzica i okazywany przez nich szacunek. Jest on niezwykłą wartością, która rodzi wzajemność.

Jeżeli dziecku wytłumaczymy, żeby z szacunku do mamy czy taty, ale również z szacunku do siebie nie robiło głupich zdjęć bo wysyłając je córka nie zyska chłopaka lecz go straci i straci w oczach wszystkich swoich znajomych swoją godność – to przy dobrych relacjach jest duża szansa na dobry finał takiej rozmowy – powiedziała Irena Koźmińska.

Więcej w audycji „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa”.

Audycja „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa” gości na antenie Radia Bajka w okresie wakacyjnym w środę i czwartek o godzinie 21.00. Zapraszamy!
Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.
RB/JO