Wprowadzanie dziecka w świat wartości (odc. 4)

foto: www.shutterstock.com

Wartości moralne bywają trudne do przekazania dzieciom. Zdarza się, że stoją w sprzeczności do siebie, tworząc tzw. konflikt wartości. Będąc zawsze uczciwym, a co za tym idzie – szczerym, możemy niechcący kogoś skrzywdzić albo nawet znieważyć, poprzez nieokazanie mu należytego szacunku.

W czwartym odcinku programu „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” Maciej Orłoś kontynuuje rozmowę na temat uczciwości z Ireną Koźmińską, prezeską Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Z programu dowiemy się, jak postępować w sytuacjach, które mogą być nieoczywiste i w jakich lekturach szukać wsparcia podczas wyjaśniania dziecku, czym jest uczciwość.

Czy nigdy nie wolno kłamać?
Myślenie dziecka jest proste i przebiega według utartego schematu: coś jest dobre, albo złe, czarne lub białe. Nie należy wprowadzać do jego świadomości zamętu mówiąc, że są takie sytuacje, w których kłamstwo jest uzasadnione. Kiedy dzieci idą do szkoły same zauważają, że inni nie zawsze mówią tylko prawdę. Jeżeli nasza pociecha zapyta wprost, dlaczego nie powiedzieliśmy cioci, że źle wygląda, wytłumaczmy spokojnie, że nie chcieliśmy sprawiać jej przykrości. Jednak nawet dla kilkulatka zrozumienie, że generalnie nie można, ale czasami można kłamać będzie bardzo trudne.

Właściwie postępowania wymaga mądrości i doświadczenia
Każdy z nas co jakiś czas staje w sytuacji konfliktu wartości. Musimy wtedy wybrać, która z nich jest dla nas w tym momencie ważniejsza. Dorosłym z pomocą przychodzi doświadczenie i mądrość, które zdobyli w wyniku różnych przeżyć. Dzieci nie mają takich narzędzi. One mają wyobraźnię, a my książki. Do wspólnego czytania warto wybierać pozycje, które będą pomocne przy wyjaśnianiu sytuacji, które są dla dziecka nowe, a co za tym idzie – trudne.

Nasz zysk, czyjaś strata
Często jesteśmy nieuczciwi po to, żeby coś zyskać. Rzadko jednak myślimy o tym, że nasz zysk okupiony jest cudzą stratą. Podczas spotkania z rodzicami pewna psycholog zapytała o konsekwencje kradzieży. Rozmówcy skupili się na tym, że ich dziecko może zostać złapane i ukarane. Nikt jednak nie pochylił się nad rzeczywistą ofiarą tego zdarzenia.

Często postępujemy nieuczciwie, bo brakuje nam odwagi
Chęć uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji także jest częstym powodem nieuczciwości. Nie chcemy tracić posiadanych przywilejów albo przyznawać się do swojej niewiedzy. Brniemy w złe sytuacje tylko dlatego, że w porę nie potrafiliśmy przeprosić i się wycofać. Jednak im bardziej nakręca się spirala, tym trudniej ją przerwać. Kara w końcu dosięgnie nas podwójnie – za sytuację, która sprawiła, że nie powiedzieliśmy prawdy i za samo kłamstwo.

O odwadze cywilnej będzie mowa w 5. części cyklu.

„Mądre wychowanie- nauczanie wartości” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. 

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. Partnerem programu jest Fundacja PZU.

pzu-fundacja-abc

 

PODOBNE ARTYKUŁY