Wszystko zaczyna się od szacunku (odc. 2)

foto: www.shutterstock.com


Szacunek jest najważniejszą wartością moralną, z której wynikają pozostałe. Stoi u podstaw ładu społecznego. Niestety coraz trudniej nam przychodzi. Złe wzorce szeroko płyną z mediów, ale nie tylko.

Gościem Macieja Orłosia w drugim odcinku audycji „Mądre wychowanie – nauczanie wartości” jest Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Tematem audycji jest szacunek jako fundament wartości moralnych.

Od kołyski
Nieczęsto myślimy o tym, że wczesna separacja z dzieckiem wiąże się z brakiem szacunku dla jego potrzeb. Dziecko ma naturalną potrzebę przebywania z matką, której żłobek nie zaspokaja. Również obniżanie wieku szkolnego bez odpowiednio przygotowanych placówek, świadczy o braku szacunku dla najmłodszych uczniów. Przeładowany program i zbyt krótkie przerwy to tylko dwie z wielu rzeczy, na które narzekają rodzice świeżo upieczonych żaków.

Zasada wzajemności
Dzieci, którym nie okazuje się szacunku same później nie potrafią go okazywać. Dlatego rolą rodziców i nauczycieli jest wpojenie dziecku odpowiednich zasad. Czym w istocie jest szacunek? To grzeczność połączona z troską o dobro i uczucia innych. Można żyć w wielkiej społeczności i czuć się w niej samotnie, kiedy nie potrafimy żyć w szacunku z innymi.

Do czego prowadzi brak szacunku?
Żaden system kar nie spowoduje, że na świecie zapanuje powszechny pokój, jeżeli ludzie nie będą wiedzieli, jak postępować. Potrzebny jest nam wewnętrzny hamulec, który umożliwia szybkie reagowanie w różnych sytuacjach. Wyobraźmy sobie, że na świecie nie ma żadnych norm, każdy robi co chce. Czy takiego świata chcemy dla siebie i swoich dzieci?

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. Partnerem programu jest Fundacja PZU.

pzu-fundacja-abc

PODOBNE ARTYKUŁY