Wychowanie dziewczynek (odc. 22)

foto: Shutterstock.com

Dziewczynki lepiej słuchają, a chłopcy lepiej widzą. Te cechy rzutują na ich relacje z otoczeniem. Jak zbudować dobrą relację z córką – o tym między innymi Wojciech Włodarczyk rozmawiał ze swoimi gośćmi Hanną Buchner – nauczycielką historii i Piotrem Podgórskim – prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Zróżnicowanej.

Budowanie relacji

Jeżeli między dzieckiem i rodzicami brakuje dobrych relacji, to dziecku w życiu jest trudniej. Nieprawdą jest, że dziewczynce potrzebna jest tylko mama. Żeby dziewczynka wyrosła na pewną siebie, dobrze funkcjonującą w społeczeństwie kobietę, to relacja z tatą jest kluczowa. Mama i tata dadzą dziecku co innego. Mama da przede wszystkim siebie, swój przykład i tu trzeba pamiętać, że dziecko zawsze wyczuje fałsz dlatego słowa mamy muszą pokrywać się z czynami. Tata natomiast będzie córkę uczył i przekaże pewne wartości – powiedziała Hanna Buchner.

Człowiek dorosły dobrze rozwija się i czuje w relacjach z innymi osobami, więc tym bardziej dziecko, które jest tak małą istotą potrzebuje relacji z innymi, wręcz lgnie do kontaktu z rówieśnikami czy rodzicami. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde dziecko potrafi o tym wprost powiedzieć. Zależy to on poziomu ekspresji danego dziecka.

Rodzic zawsze powinien obserwować dziecko i szukać okazji do rozmowy i do spędzenia wspólnie z nim czasu. Każdego dnia zapracowany tata powinien poświęcić całą swą uwagę tylko temu jednemu dziecku. W praktyce okazuje się często, że problemem jest spędzenie dziesięciu minut czy kwadransa dziennie z dzieckiem. Jeśli dzieci ma kilkoro, to tyle samo uwagi powinien poświęcić każdemu z nich – przyznał Piotr Podgórski.

W pewnych momentach życia nikt taty nie zastąpi. To jest do pewnego momentu najważniejszy mężczyzna w życiu dziewczynki. Ona po latach przenosi te relacje zbudowane z tatą na relacje z innymi mężczyznami. Jeżeli tata ją szanuje, podziwia, rozmawia z nią i liczy się z jej zdaniem, to będzie ona szukała kogoś takiego w dorosłym życiu.

Mama może wielokrotnie powtarzać córce, że poradzi sobie w danej sytuacji, ale dopiero jak tata powie to samo, to słowa te nabierają zupełnie innego znaczenia, mają dla niej inny wydźwięk. I nie dzieje się tak tylko dlatego, że powiedział to mężczyzna, lecz dlatego, że mama często mówi tak bo chce córkę pocieszyć i pogłaskać po głowie, a tata ze swojej natury jest konkretny. Córka ma więc poczucie, że skoro jej tata tak mówi, to tak będzie – powiedziała nauczycielka historii.

Jeśli tata powie córce choć raz, że jest piękna lub, że jest jego księżniczką to ona będzie w takim poczuciu kwitła i wzrastała. Jeżeli tego nie usłyszy lub usłyszy coś odwrotnego, na przykład, że jest za gruba, to takie słowa mogą zapaść jej na lata, czasem nawet na dorosłe życie.

Konkretne sposoby postępowania z dzieckiem

Chcąc dobrze spędzić czas z dzieckiem, trzeba poświęcić mu całego siebie. Najlepiej, żeby telefon, komputer i telewizor w takich chwilach były wyłączone. Oczywiście można oglądać kreskówki czy filmy, ale ważne, żeby robić to wspólnie z dzieckiem, a potem o tym rozmawiać – dodała Hanna Buchner.

Jeżeli tata jest osobą bardzo zapracowaną, to powinien planować wcześniej czas, który chce spędzić z dzieckiem i koniecznie wpisać to do kalendarza. Trzeba zaplanować, że danego dnia pójdzie tylko z córką do kina, teatru czy na rower. Ważne, żeby być z nią i potem tego planu bronić – powiedział Piotr Podgórski

Ten czas wspólnie spędzony sprawia, że córka nie musi stwarzać problemów, żeby rodzice się nią zajęli. Dodatkowo z dziewczynkami trzeba uważać, bo one są dużo bardziej emocjonalne niż chłopiec. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy córka potrzebuje rodzica w danej, konkretnej chwili bo wydarzyło się w jej życiu coś o czym chciałaby porozmawiać.

Chłopiec w takiej sytuacji potrafi odłożyć swój problem na jakiś czas i w międzyczasie zająć się innymi sprawami. Natomiast dziewczynka takiej cechy najczęściej nie posiada i jej potrzebą jest, aby taka rozmowa odbyła się jak najszybciej. Warto więc odłożyć obowiązki domowe czy związane z pracą, pochylić się nad dzieckiem i pomóc mu w jego troskach – powiedziała nauczycielka.

Tacie trudno jest wyczuć emocjonalne potrzeby córki dlatego ważne jest, żeby rodzice rozmawiali ze sobą na takie tematy. Jeśli mama wyczuwa, że z córką coś jest nie tak, że dręczy ją jakiś kłopot, to powinna powiedzieć o tym mężowi. Dobra komunikacja między rodzicami zaowocuje w relacjach z dzieckiem – powiedział Piotr Podgórski.

Więcej o wychowaniu dziewczynek w audycji „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa”.

Audycja „Mądre wychowanie – rodzice architekci dzieciństwa” gości na antenie Radia Bajka w każdą środę o godzinie 21.00. Zapraszamy do wysłuchania ostatniej audycji.

Cykl powstaje przy współpracy z Fundacją „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

RB/JO

PODOBNE ARTYKUŁY