Grecja – kraj tysiąca wysp

fot. www.pixabay.com

Początek wiosny to dobry czas by zacząć myśleć o letnich podróżach w cieple kraje. O podróży do Grecji – kraju Zeusa „tysiąca wysp” i czterech mórz opowiedziała nam podróżniczka Agnieszka Żurawska, gość Katarzyny Bąkowicz w audycji „Z Berbciem po świecie” w Radiu Bajka.

Grecja skład się z 1400 wysp z czego ok 270 to tereny zamieszkałe przez człowieka. Nie wszystkie wyspy da się odwiedzić. Daje to jednak ogromne pole do eksploracji. Wyspami najczęściej odwiedzanymi przez turystów są  Korfu, Rodos, Zakintos i Kreta, ale i na nich są miejsca gdzie turystów jest mało. Tam można zobaczyć jak wygląda Grecja nie skażona stopą turysty. A greckie życie codzienne do złudzenia przypomina nasze życie na wsi. Luzie żyją tam swoim rytmem, mają swoje zajęcia i są bardzo przyjaźni.

To co zachwyciło naszą podróżniczkę i jej dwunastoletnią córkę Nikolę, to przepiękne gaje oliwne, cudowna zieleń i zapach pomarańczy. Zwiedziły razem miejsca w Grecji wyjątkowe, które w XVIII wieku odwiedził także Napoleon Bonaparte.

Berbeć w Grecji

Wspólną podróż z córką, Pani Agnieszka zaczęła od wspólnego planowania. Razem wybierały miejsca, które warto zobaczyć i poznać. Miejsca warte poznania wyszukały razem śledząc palcem po mapie. Dobrze opracowany plan to w efekcie świetnie spędzony czas dla dziecka i dla rodzica.

Opracowanie planu zajęło im dwa tygodnie. Jednak poza miejscami, które zgodnie z planem koniecznie chciały poznać zostawiły sobie otwartą drogę do miejsc nieznanych, których nie sposób znaleźć w przewodnikach turystycznych. Poznając bowiem lokalnych mieszkańców, w trakcie podróży dowiadywały się o ciekawych zakątkach znanych tyko miejscowym.

Bagaż podróżny

Podróż na wyspy greckie nie wymaga szczególnych szczepień. Warto jednak do podróżnej apteczki spakować tabletki przeciwbólowe odpowiednie dla dziecka oraz środek przeciwko ukąszeniem muszek. Wilgotność powietrza w klimacie śródziemnomorskim sprawia, że są miejsca takie jak Albania, gdzie muszki potrafią bardzo zakłócić spokój zwiedzania. Warto także wziąć ze sobą krem z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym oraz koniecznie nakrycie głowy. Należy też pamiętać o niezbyt długich kąpielach wodnych w ciągu dnia.

Grecja obfituje w owoce morza. Są to przysmaki, którymi do woli mogą raczyć się dorośli. W przypadku dzieci do trzeciego roku życia, owoce morza mogą być ciężkie do strawienia. Dlatego bezpieczniej jest nie podawać dzieciom tych smakołyków. Wybór innych potraw jest jednak ogromny. Świeżo pachnące, zdrowe ryby, przepyszne pizze, warzywa i owoce kuszą smakiem i zapachem. Można więc pozwolić dzieciom poznawać ich różnorodność, dać próbować i eksperymentować razem z nimi.

Zielony kraj

W kraju ponad tysiąca wysp nasza podróżniczka wraz z córką wybrały wyspę Korfu. Wyspa ta w 87 proc. pokryta jest pasmem gór. Charakteryzuje są bujna roślinność i piękne gaje oliwne. Dodatkowo sąsiedztwo takich państw jak Albania czy Turcja także dają ogromne możliwości udania się w nieznane. Najlepiej takie podróże odbywać samochodem.

Na wyspie jest kilka różnych, małych i większych miasteczek, które warto zobaczyć. Szczególnie warte poznania są małe stare porty rybackie oraz relikty historii takie jak świątynie, stare rzeźby i marmury. Grecja jest przecież kolebką cywilizacji więc jest tam mnóstwo pamiątek po czasach starożytnych. Podróżując z dzieckiem stwarzamy mu okazję do ciekawej lekcji historii w naturalnych warunkach. Zwiedzanie zamkniętych obiektów tj. świątynie, w których należy zachować ciszę i niczego nie można dotykać są dla dzieci męczące, dlatego przed wejściem do takich obiektów warto na to przygotować dziecko powiedziała gość Radia Bajka.

Bezcenne

Poza przyjemnością poznawania świata swoimi oczami niesamowitą przyjemnością dla naszego gościa jest także patrzenie na świat oczami córki. Widzieć jak reaguje na odmienność, na inny kolor skóry, na inne potrawy, na nowy język. Potem takie perełki z dalekich podróży wracają do rozmów matki z córką przez cały rok. I to jest właśnie bezcenne.

Co jeszcze warto odwiedzić udając się do Grecji. O tym w audycji „Z berbeciem po świecie” w Radiu Bajka.

RB/JO

PODOBNE ARTYKUŁY