Z wizytą w muzeum

foto: www.pixabay.com

Włochy to bez wątpienia raj dla koneserów sztuki. W żadnym innym miejscu na ziemi nie odnajdziemy tylu bogato zdobionych freskami zabytków, pełnych obrazów muzeów i galerii. W Drugim Śniadaniu z Radiem Bajka zaprezentowaliśmy Państwu muzea godne polecenia. Wiele z nich odnajdziemy na mapie „Wiecznego Miasta” – miejsca, w którym spotykają się ze sobą stary i nowy świat. Nie tylko w samym Rzymie dochodzi do takiej konfrontacji. Dowodem jest istnienie na muzealnej mapie Włoch, obok słynnych Muzeów Watykańskich takich miejsc jak: Muzeum lodów czy wiatru.

Muzeum WatykańskieMuzea Watykańskie – to zespół muzeów i galerii, które mieszczą się w Watykanie, głównie w pałacach papieskich. Powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są ze zbiorem dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Udostępniono je publiczności już w 1787 w celu pogłębienia Muzeum Watykańskie 2znajomości sztuki i kultury. W skład Muzeów Watykańskich wchodzą galerie, muzea, kaplice, sale i salony, biblioteki oraz korytarze, a także dziedzińce i ogrody otaczające muzeum. Długość korytarzy Muzeów Watykańskich wynosi prawie siedem km.

 

 

Kaplica SykstyńskaKaplica Sykstyńska – to papieska kaplica w Pałacu Watykańskim, która budowana była w latach 1475 – 1483 z fundacji papieża Sykstusa IV. Sąsiaduje ona z Bazyliką św. Piotra. Początkowo była prywatnym miejscem modlitw dla Sykstusa IV. Słynie również z imponujących fresków wykonanych przez Michała Anioła. W swym dziele stworzył historię ludzkości od stworzenia Świata aż do potopu. Praca nad tym freskiem trwała cztery lata. Po dwudziestu dwóch latach, na prośbę papieża Klemensa XVII rozpoczął kolejną wieloletnią pracę nad freskiem „Sąd ostateczny”. Dzieło to znajduje się na wprost wejścia Kaplicy. Fresk wysyłał nie lada poruszenie w ówczesnych czasach ponieważ przedstawiał Chrystusa bez brody.

Muzeum Explora (wł. Museo del Bambini di Roma) czyli Muzeum Dzieci Rzymu znajduje się niedaleko Piazza del Popolo, przy Via Flaminia 80. Jest przeznaczone dla dzieci, a jego główną atrakcją są interaktywne eksponaty, które mają pomóc dzieciom w zrozumieniu otaczającej ich rzeczywistości. Dla dzieci w wieku od 3 lat przygotowano część Piccoli Exploratori w której znajduje się obszar do zabawy, a w nim liczne zjeżdżalnie, tunele, różnorodne siedziska, a w roli głównej zabawy ze światłem i instrumenty muzyczne. Bez względu na kategorię wiekową, wspólnym miejscem zabaw, najbardziej zresztą obleganym przez dzieci jest sekcja wodna, a w niej możliwość tworzenia wirów, poznania jak działa pompa i fontanna.
Kolejnym bardzo chętnie odwiedzanym miejscem w muzeum jest tzw. kuchnia w której odbywają się warsztaty kulinarne dla dzieci. O Muzeum Explora gość Radia Bajka Agnieszka Nguyen – nauczyciel języka włoskiego.

Muzeum lodów to pierwsze tego typu muzeum na świecie. Znajduje się w miejscowości Anzola koło Bolonii. W stałej ekspozycji muzeum znajdują się bogate dzieje i tradycja lodów. Eksponaty można tradycyjnie oglądać, ale także spróbować smaki wytwarzanych na miejscu lodów. Muzeum powstało w jednym z budynków starej fabryki maszyn do produkcji lodów.
Zdjęcia wyeksponowane w muzeum są ciekawą lekcją historii pokazującą rozkwit branży produkcji lodów. Więcej o tym nasz gość Agnieszka Nguyen – nauczyciel języka włoskiego.

Park Pinokia usytuowany jest w miasteczku Collodi w prowincji Lukki. Został założony w 1956 roku, a jego atrakcje zmieniają się systematycznie w ciągu roku także odwiedzają go nie tylko turyści ale także wielokrotnie osoby mieszkające w pobliżu.
Park Pinokia to przede wszystkim wystawy dydaktyczne związane z głównym bohaterem powieści Carlo Collodiera, ale także jego pomniki i rzeźby. Dodatkowo najmłodsi bywalcy parku mogą wziąć udział w nauce tworzenia drewnianych lalek. Więcej Martyna Chuderska w rozmowie z Agnieszką Nguyen – nauczycielka języka włoskiego.

Narodowe Muzeum Makaronu jest jednym z najciekawszych muzeów w Rzymie. Znajduję się bardzo blisko Fontanny di Trevi i przedstawia nam osiem wieków historii makaronu – podstawowego składnika kuchni włoskiej. Wiadomym jest, że makaron to podstawowy składnik kuchni włoskiej. Muzeum, otwarte w 2000 roku, jest jedynym tego typu na świecie. Więcej o nim nasz gość Agnieszka Nguyen – nauczyciel języka włoskiego.

O wspomnianej powyżej Fontannie di Trevi, oglądanej w towarzystwie dziecka, opowiedziała Agnieszka Nguyen.Fontanna di trevi

Agnieszka Nguyen – italianistyka, nauczyciel języka włoskiego, magister filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Neofilologii, blogerka nowego bloga o Włoszech.

 

„Wszystkie Barwy Świata” – cykl realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

barwyswiata

PODOBNE ARTYKUŁY